Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Teleski ve Telesiyej Muayenesi

Teleski ve Telesiyej Muayenesi

Teleferik sistemleri, iki istasyon arasına havadan gerilen bir veya birkaç çelik halat üzerinde yol alan araç sistemleridir. Yerden oldukça yüksek noktalara çıkış sağlayan teleferik sistemleri, genelde güç ulaşım sağlanan yükseklikler arasına kurulmaktadır. Teleferik sistemlerde genelde insan veya malzeme taşımada kullanılmaktadır. İnsanların taşındığı sistemlerde çelik halatlara asılı yolcu kabinleri olmaktadır.

Teleski ve Telesiyej Muayenesi

Kendi içinde birçok çeşidi bulunan teleferik sistemleri arasında teleskiler en fazla saniyede 2,4 metre hıza sahip taşıma sistemleridir. Telesiyejler ise en fazla saniyede 3,0 metre hıza sahip ve 2, 4 veya 6 kişilik taşıma sistemleridir.

Teleskiler genelde kayak merkezlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kayakçıları genelde kısa mesafelerde çekerek alt noktadan üst noktaya taşımaktadır. Genelde pist üzerinde taşıma yapmaktadır. Telesiyejler ise, yine kayak merkezlerinde kurulu olan ve genelde kabin şeklinde olan taşıma sistemleridir.

Genelde insanların taşınması amacı ile kullanılan teleski ve telesiyej taşıma sistemleri, esasen halatlı iletim sistemleri grubunda kabul edilmektedir. Bugün teleski ve telesiyej tesisleri, kullanım amacına bağlı olarak alçak veya yüksek çekici halatlar ile tasarlanmaktadır. Bu şekilde kısa sürede çok fazla insan taşınabilmektedir. Güvenli çalışması için genelde düzgün yükselen ve yan eğimi olmayan hatlar kurulmaktadır. Ayrıca ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde yetkili kuruluşlar tarafından her yıl en az bir kere kontrol ettirilmesi gerekmektedir. İlgili standartlarda eğer başka bir koşul yoksa, bu sistemlerin beyan edilen yükün en az 1,25 katı fazlasını taşıyabilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu sistemler üzerinde, herhangi bir tehlike anında hızlıca durduracak ve üzerindeki yükü tutacak fren sistemleri olmak zorundadır.

Teleski ve telesiyej muayene hizmetlerinde dikkate alınan başlıca standart, TS EN 1907 Teleferik taşımacılığında insanlara güvenliği sağlamak için güvenlik gereklilikleri standardıdır.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında teleski ve telesiyej muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.