Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Teleferik Sistemleri Muayenesi

Teleferik Sistemleri Muayenesi

Teleferik sistemleri, çoğunlukla kış sporları ve turizm alanlarında kullanılan verimli ve konforlu ulaşım araçlarıdır. Bunun yanında teleferikler kentsel alanlarda da ulaşım aracı olarak önem kazanmaktadır. Teleferik sistemlerinde kabinlerin üzerinde bir motor yoktur. Güç kaynağı merkezde çalışan güçlü elektrikli motorlardır. Bu motorlar büyük bir sarma tekeri döndürmekte ve tekerin üzerine sarılı kabloları belli bir hat üzerinde hareket ettirmektedir. Kabinler bu kablolar üzerine sabitlenmiştir ve kablonun hareketine bağlı olarak hareket etmektedir. Her kabin, kabloya kilitlenen mekanik bir tutamağa sahiptir. Kablolar genelde saatte 15 km hızla yol almaktadır.

Teleferik Sistemleri Muayenesi

Yetkili kuruluşlar, çelik kabloların ve diğer malzemelerin bütünlüğünü değerlendirerek, doğru olmayan tasarım, kurulum ve kullanımdan kaynaklanan arıza ve kaza risklerini önceden belrlemeye ve önlemeye çalışmaktadır. Bu çalışmalarda uluslararası standartlara uyulmaktadır. Örneğin Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 4309 standardı, çelik kabloların elektromanyetik bütünlüğünün incelenmesi ve değerlendirilmesine yönelik bir standarttır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS ISO 4309 Vinçler - Tel halatlar - Muayene ve hizmet dışı bırakmak için uygulama kuralları. Ayrıca bir Avrupa Birliği standardı olan EN 12927 kriterlerine uyulmaktadır (TS EN 12927 İnsan taşımak için tasarımlanan havai hat tesisleri için güvenlik kuralları - Halatlar). Bu standartlar, kaldırma platformları, asansörler, füniküler demiryolları, telesiyejler ve teleferikler gibi çelik kablolar içeren her türlü ekipmana uygulanmaktadır.

Aynı zamanda teleferik muayene hizmetlerinde dikkate alınan bir başka standart, TS EN 1907 Teleferik taşımacılığında insanlara güvenliği sağlamak için güvenlik gereklilikleri standardıdır.

İşletmeler, teleferik işletimi ile bağlantılı risklerin güvenli bir şekilde izlenmesinden ve sistemin düzenli olarak bakım ve kontrolünden sorumludur.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında teleferik sistemleri muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.