Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Otoklav Muayenesi

Otoklav Muayenesi

Otoklavlama, yüksek basınçlı buhar kullanan bir sterilizasyon yöntemidir. Bu işlem, basınç altındaki suyun veya buharın kaynama noktasının yükseltilmesi ile çalışmaktadır. Kullanılan ilk otoklav bir düdüklü tenceredir.

Otoklav Muayenesi

Otoklavın çalışma şekli şöyledir: otoklavlanacak maddeler, 121 dereceye ulaşılana kadar yüksek basınç altında sıcaklık artışlarına maruz bırakılır ve sonra 15-20 dakika kadar buharlanır. Otoklav, buharın malzemelerin etrafından akmasına izin verir. Sterilizasyon için gerekli olan süre ve sıcaklık, sterilize edilecek maddelere ve bu maddelerin sarılı olması veya doğrudan buhara maruz bırakılacak olması durumuna bağlı olarak farklıdır. Buhar küçük aralıklara ulaşabilir ve tüm bakteri, virüs ve bakteri sporlarını öldürebilir.

Genel olarak otoklavlar, mikroorganizmaları ortadan kaldırmak, kompozitleri iyileştirmek, kauçuğu vulkanize etmek (daha dayanıklı hale getirmek) ve hidrotermal sentez faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Otoklav, laboratuvar ekimanının, tıbbi cihazların, reaktiflerin ve diğer ortamların sterilizasyonu ve dekontaminasyonu için de çok güvenilir bir yöntemdir.

Otoklavlar, reaktifler kullanılmadan sterilize edildiği için ve laboratuvar ekipmanı ve malzemelerinin yeniden kullanılmasına izin verdiği için çevre dostu bir donanımdır.

Kısaca otoklav, sterilizasyon malzemelerinin tam işlevini yerine getirmektedir. Herhangi bir mikroorganizma veya sporların yaşamasını engelleyecek çok yüksek bir sıcaklığa ulaşmak ve bunu korumak için, basınç ve buhar kullanmaktadır. Mikroorganizmalar, insan vücudunda enfeksiyonlara neden olan bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi canlılardır. Sporlar ise, mikroorganizmaların çevreye dayanıklı formudur. Otoklavlanan malzemeler yeni mikroorganizmalar tarafından kirlenene kadar steril kalmaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan otoklav muayenelerinde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 12347 Biyoteknoloji - Buhar sterilizatörleri ve otoklavlar için performans kriterleri
  • TS EN 14180 Sterilizatörler - Tıbbi amaçlar için - Düşük sıcaklıktaki buhar ve formaldehit sterilizatörleri - Gerekler ve deney
  • TS EN 285 Sterilizasyon - Buhar otoklavları - Büyük otoklavlar

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında otoklav muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.