Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Asansör Muayenesi

Asansör Muayenesi

İnsanların güvenliğini sağlamak için tüm asansörlerin lisanslı olması ve periyodik muayenelerden geçmesi gerekmektedir. Asansör üreten firmalar ve mekanikçiler için standartlar büyük önem taşımaktadır. Bugün birçok ülkede ASME A17.7-2007 CSA B44.7-07 Asansörler ve yürüyen merdivenler için performansa dayalı güvenlik kodu standardı benimsenmektedir. Bu standart, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki asansörlerin güvenliğini ve performansını yönlendiren tamamen uyumlaştırılmış bir ikili koddur. Aynı zamanda Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 14798 standardı geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 14798 Asansörler, yürüyen merdivenler ve yürüyen batlar - Risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması.

Asansör Muayenesi

Bu standartlar ve çıkarılan yasal düzenlemeler, işletmelerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacı ile asansörlere düzenli olarak belgeli denetimler yapılmasını gerektirmektedir. Asansörler mekanik ekipman parçalarından oluşmaktadır ve tüm kullanım ömrü boyunca en iyi durumda olmalarını sağlamak için yetkili kuruluşlar tarafından rutin test ve bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Her ne kadar ayrıntıları ülkeden ülkeye değişse de, genellikle bir asansör kabininin, kullanım için yeterince güvenli bir durumda olduğundan emin olmak için yük testinin yapılması zorunlu tutulmaktadır. Bu testin amacı, bir kabinin çalışırken kalite veya güvenlikten ödün vermeden taşıyabileceği en büyük yükü en yüksek hızda kaldırabildiğini kanıtlamaktır. Test sonrasında veriler analiz edilmekte ve söz konusu asansörün yük testini geçip geçmediğine karar verilmektedir.

Bir asansör kullanıldığı süre içinde, aşınma ve yıpranmaya uğramaktadır. Herhangi bir bozulma belirtisini tespit etmek için asansör yük testi yapılmaktadır. Herhangi bir hasar tespit edilirse, hızlı bir onarım süreci başlatılmalıdır. Netice olarak maksimum yükünü kaldıramayan bir asansör, insanların sağlığı için tehlike yaratmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında asansör muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.