Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yürüyen Merdivenler ve Yürüyen Bantlar Muayene

Yürüyen Merdivenler ve Yürüyen Bantlar Muayene

Yürüyen merdiven ve yürüyen bant kullanımı bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda ciddi oranda artmıştır. Alışveriş merkezlerinden, havaalanlarına, metro istasyonlarından fuar ve sergi alanlarına kadar birçok alanda yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar kullanılmaktadır. Ancak bunlar hayatı kolaylaştırmasına rağmen, aynı zamanda birçok risk de taşımaktadır. Bu nedenle de düzenli olarak bakım ve denetimlerinin yapılması gerekmektedir.

Yürüyen Merdivenler ve Yürüyen Bantlar Muayene

İlgili standartlarda veyasal düzenlemelerde yer alan bu riskler şu şekilde sıralanabilir: elektriksel tehlikeler, mekanik tehlikeler, yangın tehlikeleri, radyasyon tehlikeleri, kumanda devresinin arıza yapması ile ortaya çıkan tehlikeler, tasarımda bir takım ergonomik unsurların gözardı edilmesi ile ortaya çıkan tehlikeler, çalışması sırasında parçalanma ile ortaya çıkan tehlikeler ve kayma, takılma ve düşme tehlikeleri.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esasları gereğince, yürüyen merdiven ve yürüyen bantların her yıl bir kere makina ve elektrik mühendisleri veya teknikerleri tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontrollerde eğim açısı, korkuluk, korkuluk sırtı, fren yükü, taraklık, taraklık plakası, dış panel, iç panel, tırabzan, beyan yükü ve pervaz gibi birçok sistem, standartlara uygunluk açısından değerlendirilmektedir.

Yürüyen merdiven ve yürüyen bantların muayenesinde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 115-1 Yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar için güvenlik - Bölüm 1: Yapım ve montaj
  • TS EN 115-2 Yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar için güvenlik - Bölüm 2: Mevcut yürüyen merdiven ve yürüyen bantların güvenliğinin iyileştirilmesi için kurallar
  • TS EN ISO 14798 Asansörler, yürüyen merdivenler ve yürüyen batlar - Risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması
  • TS EN 13015 Asansör ve yürüyen merdivenlerin bakımı - Bakım talimatları için kurallar

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim hizmetleri kapsamında, yürüyen merdivenler ve yürüyen bantlar muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.