Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Güç Santralleri Denetimi

Güç Santralleri Denetimi

Enerji santralleri, dağıtım için elektrik enerjisinin üretildiği endüstriyel tesislerdir. Elektrik üretmek için kullanılan enerji kaynağı oldukça farklılık göstermektedir. Dünyadaki çoğu enerji santrali kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtları yakmaktadır. Bir kısım enerji santralleri ise nükleer, güneş, rüzgar, dalga veya hidroelektrik enerji kullanmaktadır. En yaygın olan enerji santralleri, birbirinden farklı riskler taşıyan kömür santralleri ve nükleer santrallerdir.

Güç Santralleri Denetimi

Kömür yakıtlı elektrik santralleri, buhar üretmek için bir kazanda kömür yakarak elektrik üretmektedir. Yüksek basınç altında üretilen buhar, elektrik üretmek için bir jeneratörü döndüren bir türbine akmaktadır. Kömür, günümüzde enerji santrallerinde elektrik üretmek için kullanılan en büyük enerji kaynağıdır.

Ancak kömür yakıtlı elektrik santrallerinden kaynaklanan hava kirliliği insan sağlığı için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu nedenle bu santraller endişe kaynağıdır. Bu santrallerin yarattığı tehlikeli hava kirliliği, başta kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere çok çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Kömür yakıtlı elektrik santralleri, aynı zamanda havadaki en büyük endüstriyel cıva ve arsenik kaynaklarıdır. Cıva, yüzey sularını kirletmektedir. Kömür yakıtlı elektrik santrallerinden kaynaklanan kirlilik, sera gazı emisyonlarının yüzde 80’den fazlasını oluşturmaktadır.

Nükleer enerji santralleri, nükleer enerjiden elektrik üretmektedir. Nükleer enerji ısı üreten fisyon süreci ile üretilmektedir. Bu enerji buhar üretmek için kullanılmakta ve bu da elektrik üretmek için jeneratörlere güç vermektedir. Nükleer enerji santralleri, buhar üretmek ve nükleer reaktör çekirdeğini soğutmak için çok miktarda su kullanmaktadır. Bu yüzden genelde su kaynağı yakınına inşa edilmektedir. Ancak geri dönen suda bazı ağır metaller ve tuzlar birikmektedir.

Ayrıca bir nükleer santralde meydana gelen bir kaza, tesiste çalışan ve tesisin yakınında yaşayan insanların sağlık ve güvenliği için tehlikeli radyasyon seviyelerine yol açmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim hizmetleri kapsamında, güç santralleri denetim hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.