Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Çocuk Oyun Parkları Denetimi

Çocuk Oyun Parkları Denetimi

Çocuk oyun parkları, oyun alanında ciddi yaralanmalara neden olma potansiyeli olan tehlikeler içeriyor olabilir. Bu tehlikeler şunları içermektedir: ekipman altındaki sert yüzeyler, yetersiz düşme bölgeleri, oyun alanı kaplaması, bakım eksikliği, kırık veya hatalı ekipman, yetersiz denetim, potansiyel tuzaklanma tehlikeleri, kıstırma noktaları ve keskin kenarlar, çıkıntılar ve dolaşma tehlikeleri, engelsiz yüksek platformlar, uygunsuz kullanım veya oyunlar, yürüyüş yolları tehlikeleri, aşırı kalabalık oyun alanları ve kırık cam ve metal parçaları gibi tehlikeli maddelerin bulunması. Oysa dikkatli planlama, tasarım ve bakım, bu tehlikelerden kaçınmaya ve oyun alanında yaşanan kazaların şiddetini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Çocuk Oyun Parkları Denetimi

Her yıl binlerce çocuğun, oyun alanı tehlikeleri yüzünden yaralandıkları ve acil servisleri ziyaret ettikleri bir gerçektir. Bu çok yaygın bir durumdur ve bir oyun alanının güvenli göründüğü veya daha önce oynadıkları için dikkat edilmesi gereken tehlikeleri barındırmadığı anlamına gelmemektedir.

Çocuk oyun parklarının birçok tehlikesi bulunmaktadır ve bazı tehlikeler ekipman ile, bazıları çevre ile, bazıları ise çocuk denetiminin olmaması ile ilgilidir. Oyun alanının yüzeyi için, taş parçaları, çakıl, tuğla ve çim uygunsuz yüzey kaplamalarıdır. Bu yüzeylerin hiçbiri, düştüğü zaman çocuğun cildini korumaya yardımcı olmaz ve durumu daha da kötüleştirir. Genelde kauçuk ve talaş gibi yumuşak zemin kaplamaları tercih edilmektedir. Oyun ekipmanının altında ve çevresinde iyi bir düşme alanı olmak zorundadır. Düşme bölgesi de düzgün bir zemin kaplamasına sahip olmalıdır.

Çocukların saçlarına ve giysilerine dolanabilen bir ekipman parçası varsa, bu büyük bir tehlikedir. Oyun platformlarında uygun korkuluklar olmalı ve bunlar ağır çocukları bile destekleyebilmelidir.

Birbirine çok yakın yerleştirilmiş oyun ekipmanı da sıkışıklık yaratır ve çocukların düşmesi durumunda yaralanma riskini arttırır. Tüm ekipman birbirinden uygun bir mesafede olmak zorundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim hizmetleri kapsamında, çocuk oyun parkları denetim hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.