Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Çelik ve Alüminyum Yapılar Denetimi

Çelik ve Alüminyum Yapılar Denetimi

Çelik ve alüminyum malzemeler, günümüz metal sektörünün vazgeçilmez hammaddeleridir. Bu malzemeler, özellikle kolay işlenebilir olmaları, birbirlerine kolay montaj imkanına sahip olmaları ve sahada kolay müdahele imkanı bulunmaları yüzünden, yaygın olarak kullanılmaktadır. Çelik ve alüminyum yapılar, barajlardan tersanelere hatta petrokimya tesislerine kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Çelik ve Alüminyum Yapılar Denetimi

Yüksek dayanma gücü ile çelik, inşaat sektöründe de çok yüksek binaların taşıyıcı sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu kapsamda başlıca çelik ürünler, çelik kolonlar, kaynaklı parçalar ve taşıyıcı ankrajlardır.

Aynı şekilde alüminyum da kolay şekil verilebilir ve kolay işlenebilir olması sayesinde inşaat ve mimarlık işlerinde tercih edilmektedir. Alümünyum aynı zamanda toz boyaya uygun olduğu için de yapı sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kısaca bu iki hammadde, boya ve kaplama uygulamaları ile aşınma yönleri de giderilerek yapı sektörü için çok önemli iki hammadde olmaktadır.

Metal yapılar, mekanik dayanama gücü, yüksek stabilite ve yangına dayanıklılık gibi artıları ile inşaat faaliyetlerinin vazgeçilmez malzemeleridir. Tüm yapısal bileşenler, CE işareti için Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan 305/2011 sayılı yapı ürünleri direktifi gerekliliklerine uygun olmak zorundadır.

Çelik ve alüminyum yapıların denetim çalışmalarında dikkate alınan başlıca standart TS EN 1090 Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları standardıdır. Bu standardın alt bölümleri şu şekildedir:

  • Bölüm 1: Taşıyıcı elemanların uygunluk değerlendirme gerekleri
  • Bölüm 2: Çelik yapılar için teknik gerekler
  • Bölüm 3: Alüminyum yapılar için teknik gerekler
  • Bölüm 4: Soğuk şekillendirilmiş yapısal çelik elemanlar için teknik gereksinimler ve çatı, tavan, zemin ve duvar uygulamaları için soğuk şekillendirilmiş yapılar
  • Bölüm 5: Soğuk şekillendirilen yapısal alüminyum elemanlar ve çatı, tavan, zemin ve duvar uygulamaları için teknik gereklilikler

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim hizmetleri kapsamında, çelik ve alüminyum yapılar denetim hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.