Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Boru Hatları Denetimi

Boru Hatları Denetimi

Boru hattı bütünlüğü, bir boru hattının ve ilgili tüm bileşenlerinin düzgün çalışmasını sağlamak anlamına gelmektedir. Kısacası, boru hattını ömür boyu güvende tutmakla ilgilidir. Boru hatlarının güvenli, güvenilir ve sürdürülebilir olacak şekilde tasarlanması, inşa edilmesi ve işletilmesi gerekmektedir.

Boru Hatları Denetimi

Bir boru hattı inşa edildiğinde, yetkili kuruluşlar tarafından kaynakları değerlendirmek ve yüksek kalitede olduklarından emin olmak için, görsel, röntgen, manyetik parçacık, ultrasonik ve diğer tahribatsız muayene yöntemleri ile test ve kontrol çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar, tasarım ve üretimden işletme, bakım ve kullanım ömrü tamamlanıncaya kadar tüm yaşam döngüsü boyunca boru hatlarının bütünlüğüne odaklanmaktadır.

Boru hattı bütünlüğünü sağlamak için birçok yöntem, teknoloji ve uygulama bulunmaktadır. Ancak hepsinin ortak amacı, ihtiyaç duyulan enerjiyi en güvenli ve en verimli şekilde sunmaktır.

Tasarımda boru hattının geçeceği güzergahın, en güvenli ve en verimli güzergah olması gerekmektedir. Güzergah planlama, mühendislik değerlendirmelerinden vana yerleşimine ve korozyon azaltmaya kadar birçok önemli faktörü içermektedir. Bu aşamada mühendisler kadar çevre uzmanlarının katılımı da önemlidir. Su yolları ve çevreye duyarlı alanların korunması gerekmektedir.

Korozyon boru hatları için çok büyük bir tehdittir. Bir boru hattının bütünlüğünü korumanın en önemli kısmı korozyonun önlenmesidir. Gerektiğinde borunun dışına özel kaplamalar uygulanmaktadır. Bazen korozyonu önlemek için borulara elektrostatik akımın uygulandığı katodik koruma sağlanmaktadır.

Tüm boru hattı operasyonlarının izlendiği bir ana kontrol odası bulunmaktadır. Burada uzaktan izleme ve kontrol sistemleri bulunur ve boru hatlarından kritik bilgiler toplanmaktadır. Ayrıca boru hattı dışarıdan izlenmekte, görünmez hidrokarbon buharları ve basınç değişimleri ile sızıntılar algılanmakta ve fiber optik teknolojisi ile hatlar takip edilmektedir.

Gelişmiş bilgisayar yazılım programları ile boru hattının her bölümünün normal koşullarda, akış hızı, basınç ve sıcaklık açısından nasıl performans gösterdiğine dair bir profil oluşturulmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim hizmetleri kapsamında, boru hatları denetim hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.