Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Asansör Muayene

Asansör Muayene

Konutlarda ve iş sağlığı ve güvenliği açısından işyerlerinde asansörler son derece önemli bir kaldırma ve iletme ekipmanıdır. Asansörler hizmete girdikten sonra, çalışması ve uzun ömürlü olması başlıca hedeftir. Bunu sağlamak için, gerekli bakımların, düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Esasen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği’ne göre insanların ve yüklerin taşınmasında kullanılan asansörler, can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanılmak zorundadır. Söz konusu yasal düzenleme bunu sağlamak ve çevreyi korumak üzere, asansörlerin kaydına, çalıştırılmasına, bakımlarının yapılmasına, satış sonrası hizmetlerine ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesine yönelik uyulması gereken kurallar getirmektedir.

Asansör Muayene

Kural olarak asansörlerin düzenli kontrolleri, beyan yükünün 1.25 katı ile test edilmektedir. Bu testlerin her yıl bir kere makina ve elektrik mühendisleri veya teknikerleri tarafından yapılması gerekmektedir.

Periyodik kontrol sonuçları dört grupta değerlendirilmektedir: kusursuz (yeşil), hafif kusurlu (mavi), kusurlu (sarı) ve güvensiz (kırmızı). Asansör hafif kusurlu bulunmuşsa, tespit edilen olumsuzlukların bir sonraki kontrole kadar giderilmesi gerekmektedir. Kusurlu bulunmuşsa, uygunsuzlukların en fazla 20 gün içinde giderilmesi gerekmektedir. Asansör güvensiz bulunmuşsa, kullanımına kesinlikle izin verilmemelidir. Bu asansör en fazla 60 gün içinde güvenli hale getirilmek zorundadır. Güvensiz olarak tanımlanan asansörün, onarılmadan kullanıma açılmasından doğacak can ve mal kaybından bina yönetimi sorumludur.

Asansör muayene çalışmalarında dikkate alınan başlıca standart TS EN 81 Asansörler - Yapım ve montaj için güvenlik kuralları standardıdır. Bu standardın birkaç alt bölüm başlıkları şu şekildedir:

  • Bölüm 80: Mevcut yolcu ve yük asansörlerinin güvenliğini geliştirme kuralları
  • Bölüm 28: Yolcu ve yük yolcu asansörleri için uzaktan alarm
  • Bölüm 58: Çıkış kapılarında yangın dayanım deneyleri
  • Bölüm 73: Yangın anında asansörlerin davranışı

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim hizmetleri kapsamında, asansör muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.