Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Toz Ölçümü

Toz Ölçümü

Kimse tozlu bir işyerinde çalışmak istemez. En kötü ihtimalle, havadaki toza maruz kalmak, astımdan akciğer rahatsızlıklarına kadar her türlü meslek hastalığına yol açmaktadır. Tozlu çalışma ortamlarında ilk adımda, toz üreten süreçleri belirlemek, toz partiküllerini tanımlamak ve toza kimlerin maruz kaldığını tespit etmek gerekmektedir. Öncelikle potansiyel maruziyetin değerlendirilmesi, arkasından maruziyetin önemli olup olmadığına karar verilmesi gerekmektedir.

Toz Ölçümü

Çoğu işyerinde toza maruz kalma potansiyeli olmaktadır. Böyle bir durumda bunu ölçümlerle desteklemek gerekmektedir. Ancak ölçümler yapıldıktan sonra, hangi kontrol önlemlerinin gerekli olduğuna karar verilebilir. Tozun kendisi bir sorun olmayabilir, ancak toz içinde toksik bir bileşen olabilir. Örneğin, öğütülen bir metalin içinde nikel veya krom olabilir. Bu durumda çok daha fazla kontrol uygulamak gerekmektedir.

Toz partikülleri çeşitli boyutlarda olmaktadır. Solunabilir boyutta olanlar burun ve ağız yoluyla vücuda alınmaktadır. Sekiz saatlik bir sürede 10 mg/m³ bu tozu solumak sağlık için zararlıdır. Bir kısmı toz partikülleri, solunum yollarına nüfuz ederek akciğere kadar ulaşabilir. En tehlikeli olanlar ise uçucu özelliktedir ve akciğerlerin oksijen değişim bölgesine kadar ulaşabilir. Bu türden toz partiküllerini sekiz saatlik bir sürede 4 mg/m³ ve daha yüksek konsantrasyonda solumak sağlık için zararlıdır.

Hemen hemen bütün çalışma ortamları havadaki partiküller ve aerosoller sağlık ve güvenlik için potansiyel bir tehdit oluşturabilir. Ancak insan gözü ile görülmeyen toz zerreciklerinin akciğerlere kadar ulaşabilme yetenekleri yüzünden çok büyük tehlike teşkil etmektedir. Bu nedenle, etkili bir izleme ve risk yönetimi stratejisinin uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde hem çalışma ortamındaki toz izlenmiş olmakta, hem de yasal düzenleme esaslarına uyulmuş olmaktadır.

İşletmeler, çalışanların kötü hava kalitesine maruz kalmamasını sağlamak zorundadır. Bunun için de çalışma ortamı hava kalitesini izlemekle yükümlüdür.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında toz ölçümü hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.