Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Titreşim Ölçümü

Titreşim Ölçümü

Çalışanların maruz kaldığı titreşim ölçümlerinde değerlendirme, saniyede metrekare cinsinden titreşim ivmesinin ölçülmesini gerektirmektedir. Bu ölçümlerde titreşime maruz kalma yönü de önemlidir ve tanımlı yönlerde ölçüm yapılmaktadır. Bu ölçümler sırasında titreşim frekansları ve maruz kalma süresi de tespit edilmektedir. Bir çalışanın bir aleti kavrama güçlüğü, ellere giren titreşim enerjisi miktarını etkilemektedir. Bu yüzden el kavrama kuvveti, maruziyet değerlendirmesinde önemli bir faktör olmaktadır.

Titreşim Ölçümü

Titreşime maruz kalma miktarı, saniyede metrekare cinsinden ivme ölçülerek belirlenmektedir. İvme genellikle şu sayılan nedenler yüzünden titreşime maruz kalmanın bir ölçüsü olarak kullanılmaktadır:

  • Hızlanma, hız veya yön hızının birim zamandaki değişim oranını ölçmek için çeşitli araçlar bulunmaktadır
  • Hızlanmanın ölçülmesi, titreşimin hızı ve genliği hakkında bilgi verebilir
  • Zarar derecesi ivmenin büyüklüğü ile ilgilidir

Yapılan çalışmalar, zararın derecesinin ivmenin büyüklüğü ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Tipik bir titreşim ölçüm sistemi, titreşimi algılayan bir cihaz ve titreşim seviyesini ölçen bir cihaz içermektedir. Titreşimi algılayan cihaz bir elektrik sinyali üretmektedir. Bu sinyalin boyutu, kendisine uygulanan hızlanma ile orantılıdır.

Çalışanları titreşimin etkilerinden korumak için genel olarak uygun takım seçimi, uygun titreşim emici malzemelerin kullanımı, iyi iş uygulamaları ve eğitim programlarının bir kombinasyonu gerekmektedir.

Çalışanlar, titreşim önleyici aletler ve eldivenler kullanmanın yanı sıra, belli iş uygulamalarını izleyerek de el-kol titreşim sendromu riskini düşürebilir. Örneğin aletin güvenli bir şekilde çalışmasına izin veren minimum güçlü bir el tutamağı kullanmak, dinlenme süreleri alarak sürekli maruz kalmaktan kaçınmak, hatalı aletler kullanmamak, pratik olduğunda aleti iş parçasına dayamak, aletlere uygun şekilde bakım yapmak (aşınmış, körelmiş veya dengelenmemiş aletler daha fazla titreşir) ve titreşim hastalığının ilk belirtisinde bir doktora danışmak gibi.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında titreşim ölçümü hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.