Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Temiz Oda Testi

Temiz Oda Testi

Genel olarak bilimsel araştırmalarda ve imalatta kullanılan temiz oda, toz, havadaki mikroplar, aerosol partikülleri ve kimyasal buharlar gibi düşük seviyeli kirleticilere sahip kontrollü bir ortamdır. Tam olarak ifade etmek gerekirse temiz bir oda, belli bir parçacık büyüklüğüne göre parçacık sayısı ile belirtilen kontrollü bir kontaminasyon seviyesine sahiptir.

Temiz Oda Testi

Temiz odalar, küçük parçacıkların üretim sürecini olumsuz şekilde etkilediği hemen hemen her sektörde kullanılmaktadır. Temiz odaların boyutları ve karmaşıklığı farklıdır ve genelde yarı iletken üretimi, farmasötikler, biyoteknoloji, tıbbi cihaz ve yaşam bilimleri gibi sektörlerde ve havacılık, optik, askeri ve enerji üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genel anlamda temiz oda, partikül kontaminasyonunu azaltmak ve sıcaklık, nem ve basınç gibi diğer çevresel parametreleri kontrol etmek için kriterlerin belirlendiği herhangi bir kapalı alandır. Bir temiz odaya verilen havanın tamamı yüksek verimli partikül hava filtrelerden geçer. Bazı katı temizlik performansının gerekli olduğu durumlarda ultra düşük partikül hava filtreleri kullanılır. Burada anahtar bileşen, 0.3 mikron ve daha büyük parçacıkları yakalamak için kullanılan HEPA filtresidir.

Temiz odalar, içerdeki havanın ne kadar temiz olduğuna göre, dolyayısıyla hava hacmi başına izin verilen partiküllerin sayısına ve boyutuna göre sınıflandırılmaktadır. Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 14644 Temiz odalar ve bunlarla ilgili kontrollü ortamlar standardı, bir temiz odanın temizlik seviyesini sınıflandırmak için özel parçacık sayısı ölçümleri ve hesaplamaları kullanmaktadır. Bu konuda bir de İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından yayınlanan BS 5295 Kapalı alanlarda çevre temizliği - Temiz odalar ve temiz hava cihazları için genel tanıtım, terimler ve tanımlar standardı bulunmaktadır.

Kontaminasyon risklerinden kaçınmak ve sürekli bir operasyon sağlamak için temiz bir üretim ortamına sahip olmak, çoğu sektörde önemlidir.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında temiz oda test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.