Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Gürültü Ölçümü

Gürültü Ölçümü

İşletme yönetimleri, işyeri gürültü kirliliğinin çalışanlar üzerindeki etkileri ile mücadele etmek zorundadır. Bu amaçla iş sağlığı ve güvenliği stratejilerinin önemli bir parçası olarak, çalışma ortamı gürültü izlemesi veya mesleki gürültü değerlendirmesi yaptırmak zorundadır. İşletmeler, gürültüye dayalı yürürlükte olan yasal düzenlemelere uymak için, işyerinde gürültüye bağlı işitme kaybı riskini önlemek veya en aza indirmek zorundadır.

Gürültü Ölçümü

Gürültüye bağlı işitme kaybı, uzun süre yüksek gürültüye maruz kalan çalışanlarda ortaya çıkan kalıcı bir işitme kaybı türüdür. Bu rahatsızlığın en yaygın nedeni çalışma ortamlarındaki gürültüdür. Bugün Avrupa, ABD ve başka gelişmiş ülkelerde, mesleki gürültüye maruz kalmayı kapsayan katı düzenlemeler bulunmaktadır.

Endüstriyel duyma kaybının ne kadar ciddi olduğunu fark etmeyen ve yasal düzenlemeleri gözardı eden işletmeler, çalışanların gürültüye bağlı işitme kaybı için önemli taleplerle karşı karşıya kalmaktadır. Etkilenen çalışanların işitmelerini geri getirmenin bir yolu yoktur. Ancak gürültü maruziyeti sınırlandırılarak geleceğe yönelik tapler önlenebilir.

Normal görüşmenin mümkün olduğu ancak gürülütünün devam ettiği bir bölgede gürültü seviyesi 80dB civarındadır. Çalışanlar böyle bir ortamda 6 saat veya daha uzun süre çalışıyorsa, bir gürültü riski değerlendirmesi yapmak gerekmektedir. Yaklaşık iki metre uzakta olan birine bağırmak gerekiyorsa ve bu gürültü seviyesi günde iki saatin üzerinde ise, yine bir gürültü risk değerlendirmesi yapmak gerekmektedir.

Genel olarak yasal düzenlemelere uymak açısından yapılması gereken işlemler şunlardır:

  • Gürültü seviyesi her zaman 75dB’in altında ise kısa risk değerlendirmesi yeterlidir.
  • Gürültü seviyesi kısa süreli de olsa 75 ila 85dB arasında ise gürültü dozimetresi kullanarak ölçüm yapılmalıdır.
  • Gürültü seviyesi günde 8 saat boyunca 80dB veya daha fazla ise gürültü kaynakları ve gürültüye bağlı işitme kaybı yüzünden tüm çalışanlar için risk bulunmaktadır ve ayrıntılı bir risk değerlendirme çalışması yapılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında gürültü ölçümü hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.