Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Aydınlatma Ölçümü

Aydınlatma Ölçümü

İlgili yasal düzenlemeler çerçevesinde işverenler çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu yasal düzelemeler, işin güvenli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak için aydınlatma sağlama görevini de içermektedir. Çalışanların sağlığının veya görüşünün hiçbir şekilde tehlikeye atılmaması gerekmektedir. Bu kapsamda olmak üzere işverenler, çalışma ortamına uygun ve yeterli aydınlatma sağlamak zorundadır. Bu büyük ölçüde, uygulanabilir olduğu sürece doğal ışık olmalıdır. Gerekli durumlarda işverenler uygun ve yeterli düzeyde acil durum aydınlatması da sağlamak zorundadır.

Aydınlatma Ölçümü

Çalışma ortamlarının aydınaltılmasında önemli faktörler şu şekilde sıralanabilir: tehlikeler kolayca farkedilebilir ve değerlendirilebilir olmalıdır, yapılan iş ve çevre için uygun olan ışık kaynakları kullanılmalıdır, yapılan iş için yeterli aydınlatma olmalıdır, güvenliği artırmak için farklı renkler ayırt edilebilir olmalıdır, aydınlatmadan kaynaklanan titreme veya parlama etkileri olmamalıdır, bitişik alanlar önemli ölçüde farklı aydınlatma seviyelerine sahip olmamalıdır, çalışanların ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı ve karşılanmalıdır, hiçbir ışık sağlık ve güvenlik riski oluşturmamalıdır ve bakım yapılabilmesi veya ünitenin kolaylıkla değiştirilebilmesi için erişilebilir olmalıdır.

Genel olarak aydınlatma gereksinimleri şu şekilde gurplanmaktadır:

  • İnsan, makina ve araçların taşınması (kamyon parkı, koridorlar ve dolaşım yolları gibi), ortalama aydınlatma 20 lüks, ölçülen en düşük aydınlatma 5 lüks.
  • Tehlikeli alanlarda insan, makina ve araçların taşınması (detay gerektirmeyen kaba işler) (inşaat sahalarının temizlenmesi, kazı ve toprak işleri, şişeleme ve konserve fabrikası gibi), ortalama aydınlatma 50 lüks,en düşük aydınlatma 20 lüks.
  • Sınırlı detay algısı gerektiren işler (mutfaklar, fabrikalar ve büyük bileşenlerin montajı gibi), ortalama aydınlatma 100 lüks, ölçülen en düşük aydınlatma 50 lüks.
  • Detayların algılanmasını gerektiren işler (ofisler ve sac metal işleri gibi) ortalama aydınlatma 200 lüks, ölçülen en düşük aydınlatma 100 lüks.
  • İnce detayların algılanmasını gerektiren işler (çizim büroları, elektronik bileşenler montaj fabrikaları, tekstil üretimi gibi), ortalama aydınlatma 200 lüks, ölçülen en düşük aydınlatma 200 lüks.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında aydınlatma ölçümü hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.