Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Çalışma Ortamı

Çalışma Ortamı

İşletmelerde çalışma ortamı, sağlık ve güvenlik ve çalışma saatleri gibi faktörlerden etkilenmektedir. Kötü bir çalışma ortamı, çalışanların sağlığına zarar vermekte ve güvenliklerini riske sokmaktadır. İşletme yönetimleri, çalışanları için iyi çalışma koşullarını sağlamaktan yasal olarak sorumludur.

Çalışma Ortamı

Uluslararası kuruluşlar tarafından çalışma ortamlarında ve tesislerin içinde veya yakınında çalışmak için asgari standartları belirlemektedir. Bu düzenlemeler, ulaşım, şantiyeler ve konutlar hariç çoğu işyeri için geçerlidir. İşyerlerinde çalışma alanları, içinde çalışan herkes için uygun koşullarda olmak zorundadır. Güvenli ve sağlıklı bir işyeri, temizlik, aydınlatma ve havalandırma koşulları yanı sıra yeterli tuvalet, yıkama ve değiştirme imkanlarının da sağlanması anlamına gelmektedir.

Çalışma ortamlarında riskler her zaman açık değildir. Yine de bu konulara gösterilecek dikkat ve acil durum aydınlatması, uygun zeminler, güvenli kaçış yolları, pencereler ve kapılar gibi alanlarla ilgili alınacak önlemler bunu başarmaya yardımcı olmaktadır. Normalde zararsız görünen çalışma koşulları, bir süre sonra ciddi hastalıklara yol açabilir.

Bu nedenle işletmeler, işyeri, ekipman, cihazlar ve sistemlerin çalışır ve iyi durumda olduğundan ve kapalı çalışma ortamlarının havalandırıldığından ve yeterli temiz ve taze havaya sahip olduğundan emin olmak zorundadır. Çalışma saatleri içinde bina içinde makul bir sıcaklık korunmalıdır. Aydınlatma, uygun ve verimli olmalıdır. Riskli yerlerde acil durum aydınlatması sağlanmalıdır. İşyerleri her zaman temiz tutulmalı ve atık maddeler uygun koşullarda biriktirilmelidir. Çalışma ortamı, yeterli zemin alanına, yüksekliğe ve boş alana sahip olmalıdır.

İş istasyonları, çalışanlar ve yapılan iş için uygun olmalıdır. Döşemeler uygun olmalı, düzensiz veya kaygan olmamalı ve güvenlik riski taşımamalıdır. Düşen nesneler için uygun ve yeterli önlemler alınmalıdır. Pencereler güvenli malzemeden yapılmış olmalı ve açıldığında güvenli olmalıdır. Kapılar uygun şekilde yapılmış olmalı ve ve belli özellikler taşımalıdır. Tuvaletler, kolayca erişilebilir yerlerde olmalı ve yeterli hijyen sağlanmalıdır. Kolayca erişilebilir yerlerde uygun ve yeterli yıkama olanakları olmalıdır. Giysilerin değişimi için uygun ve yeterli imkan tanınmalıdır. Nihayet uygun ve yeterli boyutta dinlenme olanakları sağlanmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından verilen başlıca çalışma ortamı muayene hizmetleri şunlardır:

  • Gürültü ölçümü
  • Titreşim ölçümü
  • Aydınlatma ölçümü
  • Toz ölçümü
  • Termal konfor ölçümü
  • Temiz oda testi
  • VOC uçucu organik madde ölçümleri

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.