Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sıvılaştırılmış Gaz Tankları Muayene

Sıvılaştırılmış Gaz Tankları Muayene

Sıvılaştırılmış bir gaz, ortam sıcaklığı ve basıncında, basınçlandırma veya soğutma ve bazen bu ikisinin bir kombinasyonu ile sıvılaştırılan gaz halindeki bir maddedir. Hemen hemen bütün sıvılaştırılmış gazlar hidrokarbonlardır ve yanıcı özelliktedir. Sıvılaştırma işleminde gaz, uluslararası taşımacılığa uygun hacimlerde sıkıştırılmaktadır. Bu gazların başında LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz), LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ve çeşitli petrokimya gazları gelmektedir ve hepsi de kendine özgü tehlikeler taşımaktadır.

Sıvılaştırılmış Gaz Tankları Muayene

Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından getirilen kurallara göre dökme olarak taşınan tüm sıvılaştırılmış gazlar, bir gaz taşıyıcı üzerinde taşınmalıdır. Uluslararası Denizcilik Örgütü, her ürün için gerekli güvenlik önlemlerini ve tasarım özelliklerini tanımlamıştır.

Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ifadesi, bütan veya propan veya ikisinin bir karışımını kapsamaktadır. Bu ürünler santral veya rafineri yakıtları olarak büyük miktarlarda kullanılmaktadır. LPG, basınçlı veya soğutulmuş halde taşınmaktadır. Bazen, yarı basınçlı bir gemi olarak bilinen özel tip bir taşıyıcıda taşınmaktadır. Tamamen soğutulduğunda, bütan eksi 5 derece ve propan eksi 42 derece sıcaklıkta taşınmaktadır. Propan için bu düşük taşıma sıcaklığı, özel düşük sıcaklık çeliklere olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır.

Amonyak en yaygın kimyasal gazlardan biridir ve dünya genelinde özellikle tarımsal amaçlarla taşınmaktadır. Özellikle toksik özelliklere sahiptir ve taşıma sırasında büyük özen gerektirmektedir. Bir başka önemli sıvılaştırılmış gaz etilendir. Taşıma sıcaklıkları eksi 104 derecedir ve çok sofistike tanklar gerekmektedir. Son yıllarda şeyl gazının kullanılması, yan ürün olarak LPG ve etan üretiminde artış sağlamıştır. Etan, kimya sektöründe hammadde olarak nafta veya LPG’ye alternatif olarak kullanılmaktadır.

Tüm gaz taşıyan tankların tasarımında ve kullanımında önemli olan, metan buharının havadan daha hafif, LPG buharlarının ise havadan daha ağır olmasıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, basınçlı kaplar ve kazanlar muayene hizmetleri kapsamında, sıvılaştırılmış gaz tankları muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.