Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kompresör ve Hava Tankı Muayenesi

Kompresör ve Hava Tankı Muayenesi

Herhangi bir endüstriyel ekipman ve makinanın düzenli olarak muayene edilmesi, denetlenmesi ve bakımının yapılması, bunların daha fazla çalışma ömürlü olması açısından önemlidir. Basınçlı kaplar, yüksek basınç değerlerinde gaz veya sıvı içerecek şekilde tasarlanmıştır. Genel olarak basınçlı kaplar paslanmaz çelik, alüminyum, karbon ve düşük alaşımlı çelikler ve nikel alaşımları gibi malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Bunlar arasında paslanmaz çelik basınçlı kaplar, sundukları birçok avantaj nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kompresör ve Hava Tankı Muayenesi

Tüm basınçlı kaplar, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara göre tasarlanmaktadır. Ayrıca işletmeler tarafından, müşterilerin özel gereksinimleri doğrultusunda farklı özellikte basınçlı kaplar da üretilmektedir (örneğin, iç basınç, korozyon payı, rüzgar ve sismik yükleme, çalışma sıcaklığı ve hacim gibi).

Kompresörler, havayı veya gazları yüksek basınçlarla sıkıştıran motorlu bir makinadır. Kısaca havayı sıkıştırarak basıncını arttıran bir ekipmandır. Genel olarak elektrik enerjisi ile ve pnömatik çalışma sistemi ile çalışan kompresörlerin benzin veya dizel motoru ile çalışan modelleri de bulunmaktadır. Hava tankları ise, kompresör çıkışındaki basınç dalgalarını emen bir ekipmandır. Hava tankları, düzgün ve aniden değişmeyen hava basıncı sağlamaktadır. Kompresör kapasitesinden daha fazla ani hava talepleri, sıkıştırılmış hava depolanan hava tankları tarafından karşılanmaktadır. Basınçlı hava tankları, basınçlı havanın güvenli bir şekilde depolanması amacı ile birçok işletmede kullanılmaktadır.

Hava tanklarının muayenesi sırasında, hava deposunun üzerinde bulunan emniyet valfi, manometre, kontrol deliği ve boşaltma (drenaj) deliği de muayene edilmektedir.

Kısaca basınçlı hava sistemleri dendiği zaman ilk akla gelen hava kompresörleridir. Ortam basıncında kompresöre giren hava hacimsel olarak küçültülür veya molekül bazında ivmelendirilir ve istenilen basınca getirilir.

Kuruluşumuz tarafından basınçlı kaplar muayene hizmetleri kapsamında kompresör ve hava tankı muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.