Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Hidrofor ve Genleşme Tankı Muayenesi

Hidrofor ve Genleşme Tankı Muayenesi

Basınçlı kaplar genel olarak çeşitli sektörlerede sıvıları ve gazları farklı basınç ve sıcaklıklarda depolamak için kullanılmaktadır. Depolanan bu maddelerin çoğu büyük miktarda enerji üretir. Bu da uygun şekilde kullanılmazsa büyük tehlikeler yaratabilir. Çok yüksek bir basınç altında çalıştıkları için, hatalı ve denetimsiz üretilmiş basınçlı kaplar, patlamalara, yangınlara ve sızıntılarına neden olarak büyük tehlikeler yaratır. Bu yüzden basınçlı kapların güvenliği her işletme için çok büyük önem taşımaktadır.

Hidrofor ve Genleşme Tankı Muayenesi

Basınçlı kapların kritik yapısı nedeniyle, üretimleri, kesin olarak belirlenmiş standartlara göre yapılmalıdır. Bu standartlar çok çeşitli gereksinimler gerektirmektedir. Basınçlı kap üreten işletmeler, üretime başlamadan önce belli gereksinimleri karşılamak zorundadır. Hidrofor ve genleşme kapları da birer basınçlı kap oldukları için aynı koşullara tabidir.

Genleşme tankları, ya da genleşme depoları, bir tesisatta basınç kontrolü ve su desteği sağlayan bir ekipmandır. Hidroforlar gibi sıcak kullanma suyu hazırlayan sistemlerde ortalama su sıcaklığı 80 derece civarındadır. Tesisata dışarıdan sağlanan suyun sıcaklığı ise 10 derece civarındadır. Bu nedenle su kullanımı oldukça suyun sıcaklığı sürekli dalgalanır. Bu değişimlerde fiziksel olarak suyun özgül hacmi de değiştir. İşte genleşme tankı, genişleyen su hacmini düzenlemek amacı ile kullanılmaktadır. Bu özelliği ile hem hidroforlar hem de genleşme tankları basınç altında çalışmaktadır. Bu ise bütün basınçlı kaplarda olduğu gibi patlama ve sızıntı riski yaratmaktadır.

Genleşme tanklarının bir kısmı açık özelliktedir. Havaya açık çalışan bu tanklar, havanın basınç oranına göre tesisatın basıncını kontrol altına almaktadır. Bir kısım genleşme tankları ise kapalıdır. Daha çok yerleştirme problemi yüzünden ve daha büyük kapasiteler için kullanılan bu tankların üzerinde, güvenlik amaçlı monometre ve emniyet ventili bulunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından basınçlı kaplar muayene hizmetleri kapsamında hidrofor ve genleşme tankı muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.