Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Hidrofor ve Genleşme Tankı Muayene

Hidrofor ve Genleşme Tankı Muayene

Hidrofor basınç tankları, suyu ve havayı belli bir basınç altında tutan kaplardır. Hidroforun ana işlevi, hidrofor pompası uygulamalarında sisteme su sağlamaktır. Ayrıca sistem taleplerini hızlı bir şekilde karşılamak için sistem basıncını düzenlemektedir. Basınçlı hava, gerektiğinde basıncı emebilen veya uygulayabilen bir tampon oluşturmaktadır.

Hidrofor ve Genleşme Tankı Muayene

Hidrofor basınç tankları, standart üretim olarak 280 litreden 5000 litreye kadar çeşitli hacim kapasitelerinde üretilmektedir. Müşteriler talep ederse daha büyük kapasitelerde de üretim yapılmaktadır. İnşaat için kullanılan standart malzemeler sıcak daldırma galvanizli çelik veya paslanmaz çeliklerdir.

Metalak hidrofor tankları esas olarak, EN 13445 standardına göre üretilmektedir (TS EN 13445 Ateşle temas etmeyen basınçlı kaplar standardı). Kullanılan malzeme fizyolojik olarak nötr olan ve su kalitesinin korunmasını sağlayan bir maddedir ve bu nedenle içme suyu temini için güvenlidir.

Hidrofor tankı, boru hattındaki basıncın düşük olduğu durumlarda içme veya teknik su temini için kullanılan basınçlı bir kaptır. Konut binalarında, bireysel konutlarda, endüstriyel tesislerde, lokantalarda ve benzer yerlerde hidrofor sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sıvı ya da gazların basınçlandırılmasında kullanılan basınçlı depolara ise genleşme tankı denmektedir. Genleşme tankları, ortam basıncından farklı bir basınçta sıvıları tutan kapalı kaplardır. Basınç arttırmak için kazan sistemlerinde kullanılmaktadır.

Genleşme tankının tipik kullanımı, pompaya bağlı bir su sistemi üzerindedir. Pompa çalıştığı zaman, tankın içindeki basınç yükselir. Tank dolunca ve pompa üst basınç değerine ulaşınca, pompa kapanır. Sistemden su çekilirken, membranın etrafındaki hava basıncı, suyu kaptan dışarıya, boru sistemi içine iter. Basınçlı su tutma kabiliyeti, pompanın gün içinde sürekli çalışması yerine kısa aralıklarla çalışmasını sağlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, basınçlı kaplar ve kazanlar muayene hizmetleri kapsamında, hidrofor ve genleşme tankı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.