Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Buhar Kazanı Muayenesi

Buhar Kazanı Muayenesi

Buhar kazanları, çok çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak diğer yandan sanayide her zaman potansiyel bir bomba olarak kabul edilmektedir. Buhar kazanlarının düzenli muayeneleri ve bakımları yapılmadığı takdirde, bu risk her zaman bulunmaktadır. İstatistiklere bakıldığında buhar kazanı patlamalarının önlenebilir bir risk olduğu görülmektedir. Genel olarak patlamalar, emniyet vanasının arızalanması yüzünden ya da kazanlarda oluşan korozyon yüzünden olmaktadır. Dikkatsiz davranma, her kazanın ana sebebidir.

Buhar Kazanı Muayenesi

Yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen muayenelerde ilk bakılan husus, buhar kazanının uygun basınçta üretilip üretilmediğidir. Buhar kazanı, asla tasarım basıncının üzerinde çalıştırılmamalı ve emniyet valflerinin ve tapaların güvenli çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Muayene sırasında kazan içinde ve besleme suyunda kir partiküllerinin bulunmaması sağlanmalıdır. Aksi halde besleme hattının tıkanması tehlike yaratır. Ayrıca kazan havalandırma deliklerinin açık olduğu kontrol edilmelidir. Kazandaki olası arızaları ve çatlakları kontrol etmek için tüm aksesuarları ve valfleri dahil olmak üzere buhar kazanının periyodik olarak incelenmesi ve bakımı gerekmektedir. Bu arada buhar kazanının tüm sıcak parçalarının yalıtılımlı olup olmadığı ve hareketli mekanik parçaların temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İş güvenliği sağlanmadan buhar kazanlarının kullanılmaması gerekmektedir. Bunların başında havalandırma bölmesi gelir. Buhar kazanlarında mutlaka sürekli havalandırma bölmesinin olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sıcaklık kontrollerinin ve gerekli basınç kontrollerinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Kazanın temiz tutulması da çok önemlidir. Kazan üzerinde bulunan pasların atılması ve temizliğinin profesyonel olarak yapılması gerekmektedir. Buhar kazanı muayenesinde ayrıca kazanın tüm göstergelerinin aktif olarak çalıştığı da denetlenir. Yakıt basıncını, sıcaklık ayarını ve diğer uyarıları gösteren göstergelerin hatasız ve güvenli çalıştığı da muayene sırasında tespit edilir.

Kuruluşumuz tarafından basınçlı kaplar muayene hizmetleri kapsamında buhar kazanı muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.