Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Boyler ve Akümülasyon Tankı Muayene

Boyler ve Akümülasyon Tankı Muayene

Boyler, sıvıların, genellikle de suyun ısıtıldığı kapalı bir kaptır. Sıvının mutlaka kaynatılması gerekmemektedir. Isıtılmış veya buharlaştırılmış sıvı, merkezi ısıtma, kazan bazlı güç üretimi, pişirme ve sanitasyon gibi çeşitli işlemlerde veya ısıtma uygulamalarında kullanılmaktadır. Boylerlerin ısı kaynağı, odun, kömür, akaryakıt veya doğal gaz gibi çeşitli yakıt türleridir. Bazen de kazan sisteminden buhar üretmek için bir ısı kaynağı olarak nükleer fisyon kullanılmaktadır.

Boyler ve Akümülasyon Tankı Muayene

Endüstriyel bir boylerin ortalama ömrü 15 yıl kadardır. Eğer boyler bu kullanım ömrünü tamamlamışsa yeni bir kazan sistemi aramak gerekir. Yıllık bakım ve onarımları zamanında yapılırsa bu süre uzayabilir.

Isı günlük yaşamda herkesi için çok önemlidir. Çevreyi ısıtmak, yemek pişirmek ve banyo yapmak için günlük faaliyetlerde mutlaka ısıya ihtiyaç bulunmaktadır. Su ve buhar, büyük ısı taşıyıcılarıdır. Atmosfer basıncında suyun kaynama noktası 100 derecedir. Kaynama sistemine hava geçirmez bir sızdırmazlık sağlanır ve basınç uygulanırsa kaynama noktası yüksletilebilir. Kaynama noktasını yükseltmek ve basıncı arttırmak için hava geçirmez bir kap gerekmektedir.

Endüstriyel boylerler çok daha yüksek basınçlarla çalışmaktadır. Bu boylerler genel olarak kalın çelik plakaların birbirine kaynaklanması ile yapılmaktadır ve son derece yüksek basınçlar elde edilmektedir. Yüksek basınçla başa çıkması için boylerlerin son derece güçlü olması gerekmektedir. Aksi halde patlayan bir bombadan farkı kalmaz.

Akümülasyon tankları ise güneş sistemi, ısı pompası veya katı yakıt kazanı gibi çeşitli kaynaklardan gelen ısılarla tank içinde bulunan suyu ısıtarak depolamayı sağlayan bir sistemdir. Genelde oteller gibi sıcak su gereksinimi yüksek olan yerlerde, güneş enerjisinden yararlanarak sıcak su depolamak, maliyetleri düşürmektedir. İşletmeler, güneş enerjisi ve akümülasyon tankları sayesinde yüksek miktarda sıcak su depolama imkanına sahip olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, basınçlı kaplar ve kazanlar muayene hizmetleri kapsamında, boyler ve akümülasyon tankı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.