Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Otomotiv Tip Onay Testleri

Otomotiv Tip Onay Testleri

Hem Avrupa Birliği direktifleri hem de Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu regülasyonları çerçevesinde uygulamaya geçirilen otomotiv tip onay testleri ve belgelendirmesi çalışmaları, motorlu araç örneklerinin ilgili standartları karşıladığı ve seri üretimine aynı koşullarda devam edileceği konusunda güvence sağlamaya yöneliktir. Bu test ve onay işlemlerinin, tarafsız ve bağımsız hareket eden üçüncü taraf bir kuruluş tarafından yapılması gerekmektedir. Söz konusu direktif ve regülasyonlarda, testleri gerçekleştirecek teknik servisler ve onayları verecek kuruluşlar atanmıştır. Avrupa Birliği içinde, bir ülke tarafından sağlanan otomotiv tip onayı, diğer ülkeler tarafından da kabul görmektedir.

Otomotiv Tip Onay Testleri

Otomotiv tip onay testleri ve belgelendirmesi çalışmalarının dayanağını şu yasal düzenlemeler oluşturmaktadır: Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği, Tarım veya Orman Traktörleri Tip Onayı Yönetmeliği ve İki ve Üç Tekerlekli Motorlu Araçların Tip Onayı Yönetmeliği.

Otomotiv tip onay çalışmaları kapsamında motorlu araçlar, Trafik Yönetmeliği’nde şu şekilde gruplandırılmıştır:

  • L kategorisi, dörtten az tekerleği bulunan motorlu araçlardır. Örneğin L1 grubu araçlar, silindir hacmi 50 cm3’den az ve azami hızı saatte 45 km’yi geçmeyen iki tekerlekli motorlu araçlardır. Motosiklet, mobilet ve atv’ler bu gruba girmektedir.
  • M kategorisi, en az dört tekerlekli ve motorlu yolcu taşıma amaçlı araçlardır. Örneğin M1 grubu araçlar, sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan ve yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlardır. Otomobil, minibüs, midibüs ve otobüsler bu gruba girmektedir.
  • N kategorisi, en az dört tekerlekli ve motorlu yük taşıma araçlardır. Örneğin, N1 grubu araçlar, azami kütlesi 3,5 tonu geçmeyen motorlu yük taşıma araçlarıdır. Kamyon ve kamyonetler bu gruba girmektedir.
  • O kategorisi, römorklar ve yarı römorkları kapsamaktadır.Örneğin O1 grubu araçlar, azami kütlesi 0,75 tonu geçmeyen römorklardır.
  • T kategorisi araçlar, tarım ve orman traktörleridir.

Kuruluşumuz tarafından, tip onay testleri kapsamında otomotiv tip onay testleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.