Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Makina Tip Onay Testleri

Makina Tip Onay Testleri

Makinalar, çeşitli parçaları ile hareket eden ve aldığı enerjiyi farklı bir enerjiye çeviren aletlerdir. Makinalar, çok hızlı ve güçlü sistemlere sahiptir ve ancak birkaç kişinin bir araya gelerek yapabileceği işleri tek başına yapabilmektedir. Bu haliyle insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Bir makinanın üretimi sırasında alınacak zorunlu belgelerden biri makina tip onay belgesidir. Bu belge, bir makinanın temel sağlık ve güvenlik koşullarını karşıladığını kanıtlayan bir belgedir. Makina tip onay işlemleri, her sektörde farklıdır ancak genel olarak Avrupa Birliği direktiflerine uygun şekilde çıkarılan Makina Emniyet Yönetmeliği esaslarına tabiidir.

Makina Tip Onay Testleri

Akredite kuruluşlar, ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde makina tip onay ve belgelendirme işlemleri yapmaktadır. Makina tip onay belgesi, onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen bir belgedir. Ancak bu belgeye sahip makinalar, ülkemizde ve Avrupa Birliği ülkelerinde tüketicilere sunulabilir.

Makina tip onay testleri, makinaların usulüne uygun şekilde tasarlandığı, üretildiği, kurulduğu, düzenli bakımlarının yapıldığı ve kendilerinden beklenen doğrultuda kullanıldığı takdirde, insan sağlığına ve güvenliğine, mallara ve evcil hayvanlara zarar vermeyeceğini kanıtlamak için yapılmaktadır.

Makina tip onay belgesi, Avrupa Birliği ülkelerine makina sektörü alanında ihracat yapan firmalardan, üretilen makinalar için talep edilen bir belgedir. Bu belge, makinanın üretim ve kullanımı sırasında insan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde üretildiğini kanıtlamaktadır. Tip onay belgesi olmayan makinaların Avrupa Birliği ülkelerinde pazarlanmasına izin verilmemektedir. Bu uygulama sayesinde makinalardan kaynaklanan kazaların en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Makinaların neden olduğu kaza riskini en aza indirmek, bugün Avrupa ülkelerinin ana politikalarından biridir. Bir makinanın üzerinde CE işaretinin bulunması, bu makinanın ilgili yasal düzenlemelerin sağlık ve güvenlik gereklerine uygun üretildiğini kanıtlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından, tip onay testleri kapsamında makina tip onay testleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.