Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Elektronik Cihaz Tip Onay Testleri

Elektronik Cihaz Tip Onay Testleri

Elektrik ve elektronik cihazlar sektörü dahil, bütün sektörlerde tip onaylı bir parçanın, sistemin veya bileşenin tedarik edilmesi durumunda son kullanıcı, bu parça, sistem veya bileşenin daha uzun bir hizmet ömrü sağlayacağından ve yapısal özelliklerini koruyacağından emin olmaktadır. Aynı zamanda tip onayı, örneğin otomotiv sektöründe gürültü ve emisyon seviyelerinin kabul edilebilir parametreler içinde kalmasını sağlayarak çevreyi korumaktadır.

Elektronik Cihaz Tip Onay Testleri

Elektronik sektöründe de tip onayı, bir elektronik cihazın, belli standartları karşıladığının bir ifadesi olmaktadır. Tip onayı, bir tasarımın üretiminin ve örneklerinin, belirtilen performans standartlarını karşılayacağına dair bir onay sistemidir. Onay, bir satış işlemi sonrasında, cihaz veya bileşenlerin ilgili kalite standardına ulaşması ve bu standardı aşması gerektiğini öngörmektedir. Üretici firmalar, seri üretime başlamadan önce tekrarlanabilirlik ile ilgili standartlara uygun parça üretebileceklerini onaylatmak zorundadır.

Ülkemizde tip onayı süreçleri, dünya genelinde benzer düzenlemelerden, Avrupa Birliği yasal düzenlemelerinden ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlardan etkilenmektedir. Bu noktada onaylanmış ve akredite kuruluşlar, tarafsız ve bağımsız hareket eden üçüncü taraf kuruluşlardır ve testlerin adil olmasını ve düzenlenen onay belgelerinin önyargısız bir şekilde hazırlanmasını sağlamak zorundadır.

Tip onaylı olmayan parçalar işletmeler için çok çeşitli sorunlara yol açabilir. Uygun olmayan tasarım, cihazın çalışmasını olumsuz etkiler ve performans verimliliğine zarar verir. Ayrıca tip onaylı olmayan parçalar cihaza uymayabilir ve montaj sırasında bir çözüm oluşturmak üzere ayarlanmasını gerektirebilir.

Tip onaylı bileşen üreten firmalar, orijinal ekipman ürünlerine atıfta bulunmak ve daha sonra, bir prototip parçası oluşturmak için parçaları test etmek ve yasal olarak ilgili spesifikasyonları açıklamak zorundadır. Testler tamamlandıktan sonra parçaya bir tip onay numarası verilmekte ve onay belgesi düzenlenmektedir.

Kuruluşumuz tarafından, tip onay testleri kapsamında elektronik cihaz tip onay testleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.