Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Cihaz Tip Onay Testleri

Cihaz Tip Onay Testleri

Cihaz tip onayı, üretilen elektrikli, elektronik veya mekanik bir cihazın gerekli spesifikasyonları karşıladığını gösteren bir belgedir ve bazı ürünlerin tüketicilere sunulmasında temel bir ön koşuldur. Akredite kuruluşlar tarafından, minimum teknik, güvenlik ve düzenleyici gereksinimlerini karşılayan bir ürüne tip onay belgesi verilmektedir. Genel olarak, bir ürünün belli bir ülkede satılmasına izin verilmeden önce tip onayı gerekmektedir. Cihaz tip onayı, belli bir sektör ile sınırlı bir kavram değildir. Cep telefonlarından deniz ekipmanına, otomotiv sektöründen tıbbi ekipmana kadar çok çeşitli cihazlar için tip onay koşulları bulunmaktadır. Cihaz tip onayı, ne tür cihaz olursa olsun, türüne göre belli gereksinimleri karşıladığı için belgeli olduğu anlamına gelmektedir.

Cihaz Tip Onay Testleri

Örneğin tıbbi cihazlara yönelik teknik düzenlemeler, Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ticarette teknik engelleri kaldırmak ve Avrupa Birliği pazarında ürünlerin serbest dolaşımını kolaylaştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu düzenlemeler tıbbi cihazlara yönelik asgari güvenlik koşullarına riayet edildiğini kanıtlayan CE işareti uygulamasını öngörmektedir ve bu uygulama her türlü tıbbi cihaz için zorunlu bir uygulamadır. Bu çerçevede cihazların tip onay testlerinin yapılması ve tip onay belgesinin hazırlanması gerekmektedir.

Bir başka örnek, ölçü aletlerinin tip onay işlemleridir. Bu konudaki düzenlemeler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Tip Onay Yönetmeliği’nde yer almaktadır. Bu yönetmeliğe göre tip onay belgesi, belli yasal düzenlemeler kapsamında belgelendirilenler dışında kalan ölçü aletleri için düzenlenmektedir. Tip onay belgesi talebinde bulunabilmek için bu tür cihazların, yetkili bir muayene kuruluşu veya onaylanmış kuruluş tarafından test ve muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Bu şekilde tüketicilerin korunması sağlanmış olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından, tip onay testleri kapsamında cihaz tip onay testleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.