Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Araç Tip Onay Testleri

Araç Tip Onay Testleri

Araç tip onayı belgesi, araç ve aksamlarına şu üç yasal düzenleme esaslarına uygun olarak onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen belgedir:

Araç Tip Onay Testleri

  • Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği
  • Tarım veya Orman Traktörleri Tip Onayı Yönetmeliği
  • İki ve Üç Tekerlekli Motorlu Araçların Tip Onayı Yönetmeliği

Tip onay belgesi almak için araçlara ait sistem, aksam veya ayrı teknik parçalar ile ilgili olarak, Avrupa Birliği direktiflerine ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu regülasyonlarına uygunluğuna dair teknik servisler tarafından rapor verilmesi gerekmektedir. Trafiğe çıkan tüm motorlu araçlar için, tip onay belgesi alınması gerekmektedir.

Bu araçlar şu şekilde gruplandırılmıştır:

  • L kategorisi (motosiklet, mobilet, atv)
  • M kategorisi (otomobil, minibüs, midibüs, otobüs)
  • N kategorisi (kamyon, kamyonet)
  • O kategorisi (römork, yarı römork)
  • T kategorisi (traktör)

Bu gruplardan birine giren herhangi bir motorlu aracın trafiğe tescil işlemleri aşamasında gerekli olan uygunluk belgesinin düzenlenebilmesi için, bu araç tipi için araç tip onayı belgesinin düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Araç tip onayı, tasarımı yapılmış prototip aracın yerli ve yabancı standartlara uygun olduğunun test ve onaylanması işlemleridir. Motorlu araçlar esasen, güvenlik açısından ve çevreseye olumsuz etkileri açısından neredeyse ilk üretildikleri andan itibaren belgelendirme işlemlerine tabi tutulmaktadır. Zaman içinde bu belgelendirme çalışmalarının düzeyi ve karmaşıklığı artmıştır ve hemen hemen her ülke, araç, sistem ve bileşenlerin güvenlik ve çevresel etkilerini kontrol altına almak için yasal düzenlemeler getirmiştir.

Avrupa Birliği ülkelerinde uygulamada iki tür tip onay sistemi bulunmaktadır. Bunlardan biri Avrupa Birliği direktifleri ile getirilen komple araç, sistem ve bileşenlerinin onayıdır. İkincisi ise Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu regülasyonları ile getirilen sistem ve bileşenleri onayıdır (araç onayını kapsamamaktadır).

Kuruluşumuz tarafından, tip onay testleri kapsamında araç tip onay testleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.