Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tehlikeli Kimyasal Maddeler

Tehlikeli Kimyasal Maddeler

Avrupa Birliği ülkelerinde 2018 yılında çıkarılan yasal düzenlemeler ile, otuzdan fazla tehlikeli maddenin giysilerde ve diğer tüketici tekstillerinde bulunmasını kısıtlanmıştır. Kurşun, kadmiyum ve diğer toksik metaller, genelde tekstil ürünlerini renklendirmek ve işlemek için kullanılmaktadır. Ancak tehlikeli kimasal maaddeler olarak sınıflandırılan bu maddelerin kanser ve başka hastalıklara neden olduğu, hatta DNA’ya ve üreme sağlığına zarar verdiği tespit edilmiştir. Örneğin bir el çantası üzerindeki altın renkli toka kadmiyumdan, bir elbise üzerindeki payetler kurşundan üretilmiş olabilir. Yapılan testlerde her bin elbiseden bir tanesinin, eser miktarda zararlı kimyasal içerdiği tespit edilmiştir. Genelde bir kimyasal madde ile işlemden geçirilen bir kumaş açıldığı zaman, rulonun üst katmanları iç katmanlarına göre daha fazla kimyasal madde içermektedir. Bir giysinin, kumaşın hangi kısmı ile yapıldığına bağlı olarak çok farklı test sonuçları elde edilebilir.

Tehlikeli Kimyasal Maddeler

Tekstil ürünlerinden tehlikeli maddelere maruz kalma, günlük kullanıma, geniş temas alanına ve giysi ve yatak örtüleri gibi tekstillerle uzun temas süresine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle tekstil ürünleri, tüketiciler için kimyasal risk değerlendirmesinde en önde gelen ürünlerdir. Bu nedenle Avrupa Birliği ülkelerinde REACH direktifi yayınlanmış (kimyasalların kaydı, değerlendirmesi, izni ve kısıtlanması direktifi) ve bazı kimyasal maddeler için sınırlamalar getirilmiştir.

Tekstil üretim sürecinde diğerlerine göre daha fazla kullanılan tehlikeli kimyasallar bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan birkaç tehlikeli kimyasal grubu şunlardır: çözücüler, sürfaktanlar, su ve toprak iticiler, biyositler ve pestisitler, boyalar ve pigmentler, alev geciktiriciler ve plastikleştiriciler ve fitalatlar. Örneğin çözücüler genelde pigmentler gibi maddeleri bir çözelti içinde çözmek için kullanılan bir sıvıdır. Çözücüler, üretim süreci boyunca birkaç aşamada kullanılır. Farklı tiplerde organik çözücüler sıklıkla gerekli olmaktadır. İnsan sağlığı için tehlikeli olan çözücüler arasında trikloroetilen, benzen ve metanol bulunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, tehlikeli kimyasal maddeler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.