Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

TBT, DBT ve Diğer Kalaylı Organik Bileşikler

TBT, DBT ve Diğer Kalaylı Organik Bileşikler

Kalayın hidrokarbonlar ile oluşturduğu, sadece çözünen yanıcı maddelere genel olarak kalaylı organik bileşikler adı verilmektedir. Tekstil ürünlerinde, çorap, ayakkabı ve spor giysileri gibi ten ile direk temas eden ürünlerde bakteri oluşumuna karşı anti-bakteriyel olarak kalaylı organik bileşikler kullanılmaktadır. Bu bileşikler, terleme ile ortaya çıkan bakteri ayrışması ve çözünmesini ve buna bağlı olarak hoş olmayan kokuların oluşmasını önlemek için kullanılmaktadır. Aynı şekilde polivinil klorür (PVC) ürünlerinde de plastik stabilizatörü olarak kalaylı organik bileşikler kullanılmaktadır.

TBT, DBT ve Diğer Kalaylı Organik Bileşikler

Bu şekilde kullanılan başlıca kalaylı organik bileşikler tributiltin (TBT) ve dibutiltin (DBT) bileşikleridir. Bu tür bileşiklerin yüksek konsantrasyonları, toksik olarak değerlendirilmektedir. Cilt yolu ile emilen bu bileşikler, toksik etki göstermekte ve üreme sistemi bozukluklarına yol açmaktadır.

Genel olarak organik kalay bileşenleri fungisit, anti bakteriyel, ağaç koruyucu ve plastik stabilizatörü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca terleme önleyici olarak, özellikle spor giyim eşyası yapımında kullanılmaktadır.

Kalaylı organik bileşikler oldukça toksiktir. Cilt üzerinden kolayca emilmekte ve vücuda alınabilmektedir. Yarattığı en temel etki sinir sistemi üzerindedir.

Kalaylı organik bileşiklerin bir kötü etkisi de denizlerde olmaktadır. Bu bileşikler gemilerde koruyucu madde olarak kullanılmakta ve suda yaşayan bazı canlıların neslinin tükenmesine neden olmaktadır.

Birkaç yıl önce en Alman futbol takımının t-shirt’lerinin arkalarında yer alan isim ve rakam baskılarında kalaylı organik bileşikler tespit edilmiştir.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen tributiltin (TBT) ve dibutiltin (DBT) kalaylı organik bileşikler testlerinde dikkate alınan standart şudur: TS EN ISO 17353 Su kalitesi - Kalaylı organik bileşiklerin tayini - Gaz kromatografisi metodu.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, TBT, DBT ve diğer kalaylı organik bileşikler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.