Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

pH Değeri

Tekstil Kimyasal Testler

pH Değeri

Tekstil ürünlerinin pH değeri, insan sağlığını etkileyen zararlı maddelerin sınırlı göstergelerinden biridir ve kumaşlardaki kalıntı asit ve alkali içeriğini ifade etmektedir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre doğrudan cild ile temas etmeyen tekstil ürünlerinin pH değeri 4 ila 9 arasında olmak zorundadır. İnsan cildinin pH değeri, genel olarak 5.5 ila 7 arasındadır ve zayıf asidiktir.

pH Değeri

Tekstil ürünlerinin yüksek pH değeri, insan vücudunun cilt yüzeyindeki zayıf asit ortamını tahrip etmekte ve kaşıntıya neden olmakta, hatta cildi diğer patojenik bakterilere karşı savunmasız hale getirmektedir.

Bunun yanı sıra kumaşın yüksek veya düşük pH değerine sahip olması, depolama sırasında zarar görmesini kolaylaştırmaktadır. Aslında tekstil ürünlerinin pH değeri sadece tüketicilerin sağlığı ile değil, aynı zamanda tekstil ürünlerinin kalitesi ile de yakından ilişkilidir.

pH değeri, hem asitliği hem de alkaliniteyi ifade etmekedir. Bu değer 0 ile 14 arasında değişmektedir. 7 değeri nötrdür. Giysilerdeki pH değerleri, ovalama, ağartma, terbiye ve son yıkama işlemlerinden büyük ölçüde etkilenmektedir. pH değerini belirlemek amacı ile doğal ve sentetik tekstil elyafları test edilmektedir. pH değerini belirlemek için, kumaşlarda kalan asit ve alkali içerikler test edilmektedir. Cilt ile doğrudan temas eden kumaşların pH değeri için nispeten daha yüksek bir gereksinim bulunmaktadır. pH değeri, zayıf asit veya nötrlük arasında olusa, ciltte kaşıntı olmamaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen pH değeri testlerinde dikkate alınan standart şudur: TS EN ISO 3071 Tekstil - Sulu özütte pH tayini.

Tekstil ve hazır giyim üretiminin yanı sıra giysi yıkama ve terbiye işlemlerinde kullanılan çeşitli kimyasal maddeler, ürünün pH değerini etkilemektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, pH değeri test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.