Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Pestisitler

Tekstil Kimyasal Testler

Pestisitler

Pestisitler, tarladaki bitkileri zararlılardan korumak için kullanılan kimyasal maddelerdir. Genel olarak bir pestisit, virüs, bakteri, antimikrobiyal veya dezenfektan gibi kimyasal veya biyolojik bir ajandır. Pestisit kullanımı son derece yaygındır ve pestisit ifadesi, genelde bitki koruma ürünü ile eşanlamlı kullanılmaktadır. Genel olarak yetişmekte olan bitkilere zarar verebilecek ve çiftlik verimliliğini azaltacak çeşitli tarımsal zararlıları ortadan kaldırmak veya kontrol altına almak için kullanılmaktadır. En yaygın olarak uygulanan pestisit türleri, böcekleri öldürmek için kullanılan böcek öldürücüler, yabani otları öldürmek için kullanılan herbisitler, kemirgenleri öldürmek için kullanılan kemirgen öldürücüler ve mantar, küf ve bakterileri yok etmek için kullanılan mantar öldürücülerdir.

Pestisitler

Pestisitler, günlük olarak maruz kalınan çok önemli bir çevre kirleticisidir. Mezopotamya’da 4500 yıl önce Sümerler tarafından kullanılan kükürt, insanoğlunun kullandığı ilk pestisit olarak kabul edilmektedir.

Pestisitlerin en büyük avantajı çiftçileri kurtarmasıdır. Bitkileri böceklerden ve diğer zararlılardan korumaktadır. Bununla birlikte içeriğindeki toksik kimyasallar çevreye salınacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle pestisitlerin büyük bir kısmı, başka hedeflere de ulaşmaktadır. Pestisitler, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi kısa süreli etkilerin dışında, kanser ve üreme organlarının zarar görmesi gibi kronik etkilere de sahiptir. Diğer yandan topraktaki genel biyolojik çeşitliliği azaltmaktadır.

Tekstil ürünlerinin neredeyse tamamının ana maddesi elyaftır. Elyaf, doğal olduğu gibi sentetik olarak da üretilmektedir. Doğal elyaflar hayvanlardan ve bitkilerden elde edilmektedir. Ancak örneğin pamuk üretiminde çok yoğun tarım ve böcek ilacı kullanılmaktadır. Bu pestisitler elyafa da geçmektedir. Bu elyafen üretilen ipliklerde ve dokunan kumaşlarda hala pestisit kalıntıları bulunabiliyor. İnsan cildine temas eden bu zararlı kimyasallar insan vücuduna nüfuz etmekte ve sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, pestisitler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.