Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Pentaklorofenol (PCP), Tetraklorofenol (TeCP) ve Triklorofenol (TriCP)

Pentaklorofenol (PCP), Tetraklorofenol (TeCP) ve Triklorofenol (TriCP)

Klorofenoller, fenollere bir ila beş arasında klorların eklendiği bir grup kimyasal bileşiklerdir. Beş temel klorofenol türü bulunmaktadır. Bunlar arasında şu üçü tekstil sektörü açısından önemli görülmektedir: pentaklorofenol, tetraklorofenol ve triklorofenol.

Pentaklorofenol (PCP), Tetraklorofenol (TeCP) ve Triklorofenol (TriCP)

Bazı klorofenoller solunduğu zaman veya cilt ile temas ettiğinde, oldukça toksik olmaktadır. Pentaklorofenol bileşiğinin kansere neden olduğu tespit edilmiştir. Tetraklorofenol ve triklorofenol gibi birkaç klorofenol bileşiği de kalıcı ve biyobirikimli olup, insan sağlığı için tehlike potansiyeline sahiptir. Klorfenoller, ısı koşulları altında veya yakıldığı zaman oldukça zehirli klorlu bileşikler haline gelmektedir. Bu bileşiklerin insan sağlığı ve çevre için riski sadece toksisitesi ile değil aynı zamanda maruz kalma derecesi ile de belirlenmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan REACH direktifi, yüzde 0,1 veya daha yüksek bir konsantrasyonda pentaklorofenol (PCP) içeren tekstil ürünlerinin ithal edilmesini yasaklamaktadır.

Klorofenoller, deri ve tekstil malzemelerini depolama ve nakliye işlemleri sırasında mantar, küf ve bakterilerden korumak amacı ile koruyucu olarak kullanılan bir grup kimyasal maddedir. Bir başka kullanım amacı ise insan vücudunda terleme yolu ile ortaya çıkan ve bakterilerin oluşturduğu kötü kokuyu engellemektir. Klorofenoller, cilt tarafından emildiği zaman insan sağlığına zarar vermektedir. Bu nedenle yasaklı kimyasallar sınıfına dahil edilmiştir.

Tekstil sektöründe klorofoenol bileşiklerinin kullanılmasından artık vazgeçilmektedir. Düşük miktarda klor içeren klorofenol türleri, cilt üzerinden kolayca emilmekte ve kısa sürede kana karışmaktadır. Klorofenol birikimine en fazla karaciğer ve böbreklerde ratlanmaktadır. Klorofenolün zehirleme özellikleri, bileşikteki klor miktarına, pozisyonuna ve ortamın pH değerine bağlıdır. Düşük pH koşullarında klorofoenol bileşikleri toksik olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, pentaklorofenol (PCP), tetraklorofenol (TeCP) ve triklorofenol (TriCP) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.