Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Nikel

Tekstil Kimyasal Testler

Nikel

Nikel, genel olarak alaşımlardaki korozyon direncini yükseltmek ve ayrıca alaşımların sertliğini arttırmak için kullanılmaktadır. Esasen nikel ve bileşikleri, insan sağlığı için tehlikelidir. Tekstil sektöründe kullanılan bazı yeşil ve turkuaz (metal kompleks) boyalarda nikel, boya içinde bağlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Nikel

Nikelin büyük bir kısmı, korozyon ve ısı direncinin yüksek olması, sert olması ve mukavemet gücünün yüksek olması yüzünden alaşım üretiminde kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanı bakır-nikel alaşımları, paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşım üretimleridir.

Cilt ile doğrudan veya uzun süreli temas etmesi muhtemel tüm metal bileşenler REACH direktifi ile uyumlu olmak zorundadır. REACH direktifi, Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli yeni kimyasallar politikasının temelidir. Yürürlükte olan birçok yasal düzenleme tek bir çatı altında toplanmıştır. REACH kısaltması, kimyasalların kaydı, değerlendirmesi, izni ve kısıtlanması anlamına gelen Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals ifadesinden türetilmiştir.

Bu yasal düzenlemelerde, bir metal üründeki toplam nikel içeriği değil, deri ile uzun süreli temas halinde serbest bırakılan veya bir metal üründen taşınan nikel miktarı kısıtlanmaktadır. Buna göre nikel, cilt ile uzun süreli temas halinde belirlenen sınır değerlerden daha yüksek konsantrasyonlarda olmamalıdır. Nikel ve nikel içeren bileşikler ile kısa veya uzun süreli temaslar cilt üzerinde kaşıntı, tahriş, ekzema ve alerji gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Ülkemizde de, yüksek oranda alerjiye neden olan nikelin, tüm metal aksesuarlarda, örneğin düğme, fermuar, perçin, takılar ve saatlerde kullanımına kısıtlama getirilmiştir.

Gelişmiş laboratuvarlarda yaplan nikel testlerinde esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS 4024 Nikel ve nikel alaşımlarının kimyasal analiz metotları - Toplam karbon tayini - Yakma gravimetrik metodu
  • TS 3293 Nikelin kimyasal analiz yöntemleri - Titan miktarı tayini
  • TS 8889 Biçimlendirilebilir nikel-krom alaşımları - Kimyasal bileşim

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, nikel test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.