Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Krom (VI)

Tekstil Kimyasal Testler

Krom (VI)

Çevre için özellikle zararlı olan bazı kimyasallardan ve endüstriyel ürünlerden kaçınma konusunda işletmeler isteklidir. Çoğu deri, krom kullanılarak tabaklanmaktadır. Üretilen tüm derilerin yüzde 90’ında krom tabaklama yöntemi kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda bitkisel tabaklama gibi krom kullanmayan ve aldehit tabaklama adı verilen bir deri tabaklama yöntemi uygulanmaktadır.

Krom (VI)

Krom tabaklanmış derilerde krom, sülfat şeklinde (üç değerlikli krom olarak) kullanır. Bu krom formu çevrede doğal olarak bulunur ve insan vücudu için gerekli bir besindir. Ancak deri üreticilerinin bronzlaşma işlemi sırasında korm, altı değerlikli kroma oksitlenmektedir. Bu durumda krom tabaklanmış deri, alerjik reaksiyonlar üreten ve cilde zarar veren altı değerli krom içermektedir.

Krom (VI) (heksavalent krom), doğada nadiren meydana gelen, ancak üç değerlikli krom oksitlendiği zaman oluşan tehlikeli bir krom formudur. Bu genelde belli pH değeri ve sıcaklık gibi faktörlerle kombine edilmiş oksijen varlığında ortaya çıkmaktadır. Krom (VI) kanserojendir, cildi tahriş eder ve çevre için zararlıdır.

Yün, kaşmir ve angora türünden tekstil ürünlerinde, nadiren krom (VI) bulunur. Genelde boyamanın etkisini arttırmak için krom içeren boyalarla boyanmış bazı yün ürünlerinde krom (VI) bulunmaktadır.

Altı değerlikli krom yüksek derecede toksiktir ve kanserden döküntülere, baş dönmesinden kusmaya kadar çok çeşitli etkiler gösterebilir. Aynı zamanda çevre koşulları bakımından da, mikroorganizmalar ve suda yaşayan türler için zararlı olmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinde, krom (VI) içeriğinin deri içindeki toplam kuru ağırlığı, 3 mg / kg’dan fazla ise, bu tekstil rünlerinin pazarlanmasına izin verilmemektedir. Kısıtlama, normal veya öngörülebilir kullanımda cilt ile temas eden deri parçalara uygulanmaktadır. Bu nedenle tedarikçi ve perakendeci firmaların uygunluk sağlamak için ürünlerini test ettirmeleri gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, krom (VI) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.