Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Klorlu Organik Taşıyıcılar

Klorlu Organik Taşıyıcılar

İnsanların eğilimleri mevsimden mevsime değişmektedir, ancak güvenli ve kaliteli ürünler için tüketici beklentileri her zaman önemli olmaktadır.

Klorlu Organik Taşıyıcılar

Zararlı maddelerin test edilmesi ile, tüketici güvenliği sağlamanın yanı sıra çeşitli yasal gerekliliklere de uyum sağlanamaktadır. Tekstil üretim işlemlerinde kullanılan bazı kimyasal maddeler, insan vücudu ve çevre için potansiyel olarak tehlike göstermektedir. Bu nedenle kullanımları, çıkarılan yasal düzeenlemeler ile sınırlandırılmıştır. Bu konu, sivil toplum kuruluşları ve tüketici koruma örgütleri için de ilgi odağı olmaktadır. Uluslararası standartlara, yasal düzenlemelere ve bireysel müşteri gereksinimlerine uymak için gelişmiş laboratuvarlar, tekstil ürünlerinde bulunan zararlı maddelerin niteliğini ve miktarını belirlemek amacı ile çok çeşitli kimyasal testler gerçekleştirmektedir.

Klorlu organik taşıyıcılar, kimyasal ifadeleri ile, klorlu organo benzenler ve toluenler ve bunların izomerleridir. Bunlar zararlıdır ve mukus zarında ve karaciğerde tahrişe neden olmakta, ayrıca üreme bozukluklarına yol açmaktadır.

Klorlu organik taşıyıcıların en yaygın kullanım alanı, polyester boyamada yardımcı madde olarak kullanılımasıdır.

Bugün için Avrupa Birliği ülkelerinde, klorlu organik taşıyıcılara yönelik bir yasal düzenleme ve kısıtlama yoktur. Ancak uygulamada en fazla kullanım limiti şu şekilde kabul edilmektedir: endüstri uygulamalarında 1 mg / kg (toplam) ve Almanya’da önerilen, boya taşıyıcı olarak 1, 2, 4 - triklorobenzen kullanılmamasıdır.

Esas olarak yetkili kuruluşlar, temel neden analizi, sorun tanımlama, iyileştirme önerileri ve arızaların en aza indirilmesini sağlamak amacı ile işletmelere yardımcı olmaya çalışmakta ve teknik çözümler önermektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen klorlu organik taşıyıcılar testlerinde dikkate alınan standart şudur: TS EN 17137 Tekstil - Klorobenzenler ve klorotoluenler bazlı bileşiklerin içeriğinin tayini.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, klorlu organik taşıyıcılar test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.