Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Geri Dönüştürülmüş Polietilen Terefitalat (PET)

Geri Dönüştürülmüş Polietilen Terefitalat (PET)

Kısaca PET olarak bilinen polietilen terefitalat, polyester ailesinden bir maddedir ve biyolojik olarak parçalanabilen ve yarı kristalli bir termoplastik polimer reçinesidir. Bu madde kimyasal olarak kararlı bir polyesterdir ve son yıllarda yiyecek ve içecek kaplarından elektronik bileşenlerin üretimine, hatta giysilerin liflerine kadar çok geniş bir alanda uygulama imkanı bulunmaktadır. Genel olarak, plastik şişelerin yanı sıra polar giysiler yapmak için de geri dönüştürülmüş PET şişeler kullanılmaktadır. PET’in günümüzde en yaygın kullanım şekli içme suyu şişeleri üretimidir. Ancak bu şişelerin atıkları büyük bir çevre kirliliği yaratmaktadır.

Geri Dönüştürülmüş Polietilen Terefitalat (PET)

Polietilen tereftalat yüksek oranda geri dönüştürülebilir bir plastik reçine ve bir polyester şeklidir. Şişe ve kapların üzerinde #1 kodu ile etiketlenen PET, içecekler, unlu mamuller, dondurulmuş gıdalar, salata sosları, kozmetikler ve ev temizleyicileri gibi bir dizi ürünü paketlemek için çok sık kullanılmaktadır. Çünkü mukavemeti, termo-stabilitesi ve şeffaflığı ile dikkat çekmektedir ve ambalaj için popüler bir malzemedir. Ayrıca PET düşük maliyetli, hafif, kırılmaya karşı dayanıklı ve geri dönüştürülebilir bir bileşiktir.

Geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat (PET), dünyadaki en yaygın geri dönüştürülmüş plastiktir. 2010’ların başlarında geri dönüşüm oranı ABD’de yaklaşık yüzde 31, Avrupa Birliği ülkelerinde ise yüzde 52’dir. Geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat genelde şu ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır: polyester halı elyafı, tişörtler için kumaş, uzun iç çamaşırı, atletik ayakkabılar, bagaj döşemesi, uyku tulumu ve kışlık mont için elyaf dolgu, endüstriyel kayışlar, otomotiv parçaları ve yeni PET kaplar.

Saf reçine yerine geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat (PET) kullanımı, tipik olarak düşük enerji tüketimi, daha düşük maliyet ve daha az çevresel etki yaratmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, geri dönüştürülmüş polietilen terefitalat (PET) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.