Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Formaldehit

Tekstil Kimyasal Testler

Formaldehit

Formaldehit, yapı malzemeleri ve birçok ev ürünü yapımında kullanılan renksiz ve güçlü kokulu bir gazdır. Yonga levha, kontrplak ve sunta gibi preslenmiş ahşap ürünlerde, tutkallar ve yapıştırıcılarda ve bazı yalıtım malzemelerinin üretiminde kullanıldığı gibi, tekstil sektöründe formaldehit bileşiği kullanılmaktadır. Otomobil egzozu dış ortam havasında önemli bir formaldehit kaynağıdır. Bu bileşik havada çok hızlı bir şekilde parçalanamakta ve suda kolayca çözünmektedir.

Formaldehit

İnsanların formaldehite maruz kalmasının ana yolu solumaktır. Sıvı durumunda deriden emilebilir. Maruz kalınan formaldehitin büyük kısmı, ağız, burun, boğaz ve nefes yollarını kaplayan hücreler tarafından parçalanır. Sadece üçte birden daha az kısmı kana karışır. Laboratuvar araştırmalarında formaldehit maruziyetinin kansere neden olduğu belirlenmiştir.

Formaldehit bir tür organik kimyasal bileşiktir. Reçine durumunda, üretimden sonra tekstillere yapılan terbiye işlemlerinde belli nitelikleri vermek için kullanılmaktadır. Daha ziyade tekstil ürünlerinde kırışıklık direncini arttırmak veya ürünü suya daha dayanıklı hale getirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca bazı boyaların kumaşlara daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olması için kullanılmaktadır.

Tekstil sektöründe yararlı özellikleri için kullanılsa da formaldehit bazen zararlı olmakta ve sağlık sorunu yaratmaktadır. Potansiyel olarak tehlikeli bir kimyasaldır ve büyük miktarlarda kanserojen olarak bilinmektedir. Genelde solunum problemlerine ve cilt tahrişine neden olmaktadır. Alerjiye yatkın insanlar özellikle formaldehite duyarlıdır. Bu sağlık riskleri, ne kadar süre ve ne miktarda maruz kalındığına bağlıdır. Zararlı etkileri bilindikçe endişeler artmaktadır. Bugün yasal düzenlemeler ve uluslararası standartlar ile tekstil ürünlerinin ne kadar formaldehit içermesi gerektiğine yönelik sınırlar konmaktadır. Örneğin bebekler ve küçük çocuklar tarafından giyilen giysiler için formaldehit miktarı 30 ppm’den az, yetişkinler için ciltle doğrudan temas eden giysiler için 100 ppm’den az ve cilt ile doğrudan temas etmeyen giysiler için 300 ppm’den az olması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, formaldehit test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.