Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Fitalatlar

Tekstil Kimyasal Testler

Fitalatlar

Fitalatlar, başta polivinil klorürü (PVC) veya vinili esnek hale getirmek için kullanılan kimyasal bileşikler ailesidir. Fitalatlar evlerde, hastanelerde, arabalarda ve işletmelerde, güçlü performansları, dayanıklılıkları ve stabiliteleri nedeni ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Genelde plastikleştiriciler denilen bu kimyasal bileşikler, ilave edildikleri malzemeye bağlanmakta ve kolayca üründen ayrılmamakta veya buharlaşmamaktadır.

Fitalatlar

Renksiz ve kokusuz olan fitalatlar sadece maliyet avantajı sağlamaz, aynı zamanda yüksek performans, uzun ömürlü aşınma ve dayanıklılık gerektiren birçok tüketici ve endüstriyel ürün için de son derece uygundur.

Enerji tasarruflu çatı kaplamalarından esnek yapıştırıcılara, sızdırmazlık maddelerine ve dayanıklı iç kaplamalara kadar fitalatların kullanım şekli bulunmaktadır. Bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan fitalatlar, dünya çapında çok sayıda kuruluş tarafından kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.

Tekstil sektöründe birçok kimyasal madde, plastikleri yumuşatmak için kullanılmaktadır. Fitalat eklenen sert plastik maddeler, yumuşak, daha kolay işlenebilen, kolayca istenilen şekil verilebilen, gevrekliğin azaldığı ve daha esnek bir plastik malzemeye dönüşmektedir. Plastikleri yumuşatmak için piyasada çok çeşitli kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bunların arasında sağlığa zararlı olmayan yumuşatıcılar bulunmaktadır. Ancak maliyeti düşük olduğu için üretici firmalar son yıllara kadar zararlı fitalat kullanmayı tercih etmektedir. Yapılan çeşitli araştırmalarla zararlı oldukları tespit edilen fitalatların kullanılması yasaklanmıştır.

Plastik insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır ve günlük yaşamda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bugünlerde plastik malzemelerde zararlı fitalat türlerinin kullanımı azalmıştır, yine de kanserojen etkisi olan ürünlere rastlanılmaktadır. Bu ürünleri tespit edebilmek için laboratuvar testlerine gerek duyulmaktadır.

Fitalatların en yaygın kullanım alanları, oyuncaklar, alışveriş torbaları, eldivenler, ayakkabılar, kişisel bakım ve kozmetik ürünleri, inşaat malzemeleri, tıbbi cihazlar, alüminyum folyolar, kırtasiye ürünleri ve bebek araç ve gereçleridir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, fitalatlar test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.