Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Dimetil fumarat (DMF)

Dimetil fumarat (DMF)

Dimetil fumarat yaklaşık 50 derecenin üzerinde ısıtıldığı zaman buharlaşarak gaza dönüşen (süblimleşen), beyaz kristal renkli bir tozdur. Güçlü bir kokusu olan dimetil fumarat, mantar önleyici bir özelliğe sahiptir. Su ve organik sıvıların çoğu ile kolayca karışabilir ve polar aprotik bir çözücüdür.

Dimetil fumarat (DMF)

Tekstil sektöründe dimetil fumarat (DMF), akrilik elyaf ve poliüretan ürünlerinin yanı sıra suni deriler, filmler ve yüzey kaplamalarının üretiminde de kullanılmaktadır. Özellikle deri ürünlerinin taşınması veya depolanması sırasında küf oluşumunu önlemek için mantar ilacı olarak kullanılmaktadır. 50 derecenin üzerine ısıtıldığında oluşan buhar aktiftir ve gelişen küf ve mantarları öldürmektedir. Daha çok deri ürünlerde kullanılsa da diğer tekstil ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bu maddenin bir ürün üzerinde olduğunu gösteren en önemli gösterge güçlü bir kokudur.

Dimetil fumarat, insanların cilt ve solunum yollarını tahriş etmektedir. Cilt kaşıntısı, kızarıklık, yanıklar ve bazen akut solunum problemlerine neden olmaktadır. Çok düşük konsantrasyonlarda bile tedavisi güç egzamaya neden olabilir. Cilt ile yakın temasta olan ürünlerde dimetil fumaratın kıyafetlerden ve ayakkabılardan deriye nüfuz ettiği tespit edilmiştir. 2008 yılında cildi ciddi anlamda tahriş ettiği saptanan kanepeler, koltuklar ve ayakkabılar ve daha birkaç ürün piyasadan geri çekilmiştir. Bunun üzerine yasal düzenlemeler yapılarak dimetil fumarat kullanımına sınırlamalar getirilmiştir. Örneğin Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan REACH direktifine göre tekstil ürünlerinde dimetil fumarat içeriği en fazla 0.1 mg / kg olmak zorundadır. Ayrıca biyosidal ürün düzenlemesine göre dimetil fumarat, onaylanmış bir aktif madde değildir. İşlenmiş herhangi bir eşyada biyosit olarak kullanılmamalıdır.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen dimetil fumarat testlerinde dikkate alınan standart şudur: TS EN 17130 Tekstil ve tekstil ürünleri - Dimetilfumarat (DMFu) tayini, gaz kromatografi yöntemi.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, dimetil fumarat (DMF) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.