Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Azo, Kanserojen ve Alerjen Boyarmaddeler

Azo, Kanserojen ve Alerjen Boyarmaddeler

Sentetik azo boyaları çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar bazı azo boyaların kanserojen olduğunu ortaya koymuştur. Birçok azo boyasının kanserojenliği, benzidin gibi parçalanmış ürünlerden kaynaklanmaktadır. Benzidin insan ve hayvanlarda çeşitli tümörleri harekete geçirmektedir. Kısaca birçok azo boyasının içeriğinde bulunan aromatik aminlerin insan sağlığını etkilediği ve alerjilere ve başka rahatsızlıklara neden olduğu bilinmektedir. Azo boyalarına insan maruziyeti, yutma, soluma veya cilt teması ile olmaktadır.

Azo, Kanserojen ve Alerjen Boyarmaddeler

Azo boyalar ile boyanmış tekstil ürünlerine maruz kalmak, cilde uzun süre temas etmeleri yüzünden endişe vericidir. Azo bazlı maddeler, bir veya daha fazla azo bağı içeren organik bileşiklerdir. Bu kimyasallar çoğunlukla tekstil ve kozmetik sektörlerinde boya olarak kullanılmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinde azo renklendiriciler direktifi, tekstil ve deri ürünlerinde 22 adet azo boyar maddenin kullanımını kısıtlamaktadır. Bu ülkelere diğer ülkelerden ithal edilen deri ve tekstil ürünlerinin belli standartlara göre test edilmesi gerekmektedir. Belirlenen azo boyar madde içeren ürünlerin ithal edilmesine izin verilmemektedir. Kısaca azo boyaları, tekstil sektöründe çok sık kullanılan azot bazlı sentetik boyarmaddeler grubuna verilen isimdir. Bazı azo boya maddeleri, kanserojen ve alerjenik aromatik aminler üretmek için belli koşullar altında ayrılmaktadır.

Kumaşlara renk vermek için kullanılan tekstil boyaları, kumaş işleme sırasında terbiye maddeleri ve alev geciktirici maddeler gibi diğer kimyasal katkı maddeleri ile birleştirilmektedir. Tekstil boyalarına karşı alerji, renkli giysilerden bağlanmamış boyaların cilde akması durumunda ortaya çıkmaktadır. Birçok boya suda ve terde çözünmektedir. Bu durum alerji geliştirme riskini arttırmaktadır.

Boyalar genel olarak doğal, sentetik ve kimyasal olarak sınıflandırılmaktadır. Azo boyaları bunları arasında en alerjik olanlardır. Bu nedenle azo boyalar artık kumaş boyamada nadiren kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, azo, kanserojen ve alerjen boyarmaddeler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.