Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Alkilfenoller (AP) ve Alkilfenol Etoksilatlar (APEO)

Alkilfenoller (AP) ve Alkilfenol Etoksilatlar (APEO)

Alkilfenoller ve alkilfenol etoksilatlar, noniyonik yüzey aktif maddelerdir. Alkilfenoller, bir zamanlar ev deterjanlarında ve diğer temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda alkilfenol etoksilat da bir dizi endüstriyel uygulamada kullanılmıştır. Bu bileşikler yüzey aktif maddelerinin önemli parçalanma ürünleridir. Alkilfenoller ve alkilfenol etoksilatlar endokrin bozucular olarak bilinmektedir (vücuttaki salgı bezlerinin çalışmasını ciddi oranda etkilemektedir).

Alkilfenoller (AP) ve Alkilfenol Etoksilatlar (APEO)

Alkilfenoller, karbon atomları zincirlerinden oluşan sentetik organik bileşikler grubuna girmektedir. 1940’lı yıllardan beri alkilfenollar yaygın olarak kullanılan deterjan benzeri bileşikler olan yüzey aktif madde için kullanılmıştır. İnsan sağlığı ve çevre için zararları tespit edildikten bu bileşikler aşamalı olarak sonlandırılmaya başlanmıştır.

Alkilfenoller, endüstriyel ve kurumsal işletmeler için deterjan ve temizlik ürünlerinde yaygın şekilde, yüzey aktif madde olarak kullanılmaktadır. Ancak konutlar için bu ürünler artık daha az yaygındır. Alkilfenoller, performansı artırmak için pestisit formülasyonlarına inert bileşenler olarak ilave edilmektedir. Ayrıca kağıt üretimi, deri ve tekstil işleme, metal işleme, petrol döküntülerinin dağılmasında ve boyalar, yapıştırıcılar ve kişisel bakım ürünlerinde bileşenler olarak kullanılmaktadır.

Alkilfenoller ve alkilfenol etoksilatlar kolayca parçalanmazlar ve sucul ortamlarda kalıcı bir kirletici olarak kabul edilmektedir. Bunların bir kısmı biraz uçucudur, bu nedenle bu kimyasalların bir kısmı havaya yayılmaktadır. Doğal ortamda, özellikle omurgasızlarda ve balıklarda biriktiği bilinmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen testlerde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN ISO 18254 Tekstiller - Alkilfenol etoksilatların (APEO) tespit ve tayini için metod
  • TS EN ISO 21084 Tekstil - Alkilfenollerin belirlenmesi için yöntem
  • TS EN ISO 18218 Deri - Etoksillenmiş alkilfenollerin tayini
  • TS ISO 6842 Yüzey aktif maddeler - Sülfatlanmış etoksillenmiş alkoller ve alkilfenoller - Toplam aktif madde tayini

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, alkilfenoller (AP) ve alkilfenol etoksilatlar (APEO) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.