Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Alev Geciktiriciler

Alev Geciktiriciler

Tekstil sektöründe ürünlere yanmazlık özelliği kazandırmak önemli bir çalışmadır. Tekstillerin tutuşabilirliğini azaltmak için genelde üç farklı yaklaşım bulunmaktadır. Birincisi, yüksek performanslı lifler içeren doğal olarak alev geciktirici tekstiller kullanmak. İkincisi, mevcut tekstilleri kimyasal olarak güçlendirmek. Üçüncüsü ise sentetik elyaflara alev geciktiricileri dahil etmek ve spesifik yüzey işlemleri uygulamak.

Alev Geciktiriciler

Genel olarak alev geciktirici özellik, doğal olarak aleve dayanıklı elyafların kullanılması ile veya kimyasal terbiye işlemleri ile ürünlere kazandırılmaktadır. Bazen de bu ikisi bir arada uygulanmaktadır.

Elyaf ve tekstiller için alev geciktirme stratejileri, doğalarına (yani düşük veya yüksek yanıcılık özelliklerine), uygulama alanına göre ilgili standart gerekliliklerine ve işlemin dayanıklılığına bağlıdır. İlk dönemlerde araştırılan ve geliştirilen çok çeşitli alev geciktirici kimyasallar, hem doğal hem de kimyasal liflerin yangın performansını arttırmıştır. Ancak yeni çevresel ve maliyet etkinliği gereksinimleri, yenilikçi alternatiflerin araştırılması ihtiyacı doğurmuştur. Özellikle halojenlenmiş ve formaldehit salınımlı alev geciktiricilerden vazgeçilmiştir. Günümüzde fosfor alev geciktiricilerin sentezi, nanopartiküllerin işleme dahil edilmesi ve tekstillerin plazma işlemi ile yüzey modifikasyonu gibi alternatif yöntemler üzerinde durulmaktadır.

Tekstil ürünlerine uygulanan güç tutuşabilirlik sistemleri, insanların günlük yaşamlarının güvenliğe yönelik alanlarında önemli bir rol üstlenmektedir. Bilhassa otomobil, uçak, gemi ve tren gibi ulaşım araçlarının ve tiyatro, sinema ve otel gibi kamuya açık binaların zemin, döşeme ve perdelerinde kullanılan malzemeler için güç tutuşabilirlik özelliği artık zorunlu kılınmıştır. Bu yöndeki taleplerin karşılanması için kumaşların, alevin yayılmasını önleyen, yavaşlatan ya da sınırlayan bir güç tutuşurluk özelliği ile donatılmış olması gerekmektedir. Tekstil sektöründe duman yoğunluğu düşük ve halojensiz güç tutuşurluk bileşikleri kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil kimyasal test hizmetleri kapsamında, alev geciktiriciler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.