Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yırtılma Mukavemeti

Yırtılma Mukavemeti

Bir kumaş keskin bir cisime takıldığı zaman yırtılabilir ve bu noktadan çok küçük bir çaba ile uzun parçalara ayrılabilir. Kumaşların en yaygın karşılaşılan mukavemet hatası yırtılma mukavemetidir. Özellikle kaba kullanıma maruz kalan endüstriyel kumaşlarda, örneğin çadırlar, çuvallar, paraşütler ve benzeri amaçlı kullanımlarda yırtılma mukavemeti çok önemli olmaktadır. Buna karşılık yapışkan bant, bandaj ve benzeri kullanımlarda ise düşük yırtılma mukavemeti gerekmektedir.

Yırtılma Mukavemeti

Yırtılma mukavemeti, bir kumaşta yırtılmayı belli bir koşulda başlatmak ve devam ettirmek için gerekli olan güçtür. Daha önce bir kumaşta başlatılan yırtılmayı devam ettirmek için yırtılma kuvveti uygulamak gerekmektedir. Kumaşlar üzerindeki yırtılma direnci testi veya yırtılma mukavemeti, bu malzemenin gerilme sırasında yırtılma veya kesilme etkilerine nasıl mukavemet göstereceğini tespit etmek için ölçülmektedir. Yırtılma mukavemeti testlerinde uygulanan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN ISO 13937 Tekstil - Kumaşların yırtılma özellikleri
  • TS EN ISO 13995 Koruyucu giyecekler - Mekanik özellikler - Malzemelerin delinmeye ve dinamik yırtılmaya karşı direncinin tayini için deney metodu
  • TS EN ISO 3377 Deri - Fiziksel ve mekanik deneyler - Yırtılma yükü tayini

Tekstil ürünlerinin testlerini yapmak için çok çeşitli test ekipmanlarına ve iyi donanımlı bir laboratuvara ihtiyaç bulunmaktadır.

Yırtılma mukavemeti, kumaşın yırtılmaya karşı olan direncidir. Yırtılma mukavemeti yüksekse, kumaşlardaki delikler kolayca yayılmaz. Ağır işlerin yapıldığı sektörlerde kullanılan endüstriyel tekstillerde yırtılma mukavemeti önemli bir özelliktir. Kumaşın dokunmasında kullanılan ipliğin mukavemeti, kumaşın yırtılma mukavemeti ile doğrudan ilişkilidir. İplik mukavemeti ne kadar yüksekse, kumaş daha fazla yırtılma mukavemeti göstermektedir. Düz örgü, düşük yırtılma mukavemetine sahiptir. Benzer şekilde eğrilmiş iplik, filament ipliğe göre daha düşük yırtılma mukavemeti göstermektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil fiziksel test hizmetleri kapsamında, yırtılma mukavemeti test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.