Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kopma Mukavemeti

Kopma Mukavemeti

Genel olarak testler ve özellikle tekstil testleri başlıca şu faktörlerden etkilenmektedir:

Kopma Mukavemeti

  • Tekstil ürünleri nem ve nemden büyük ölçüde etkilendiği için atmosfer koşulları test sonuçlarını etkilemektedir
  • Kabul edilen test yöntemi test sonuçlarında farklılıklara neden olmaktadır
  • Kullanılan test cihazları testlerde yasamsal öneme sahiptir ve uygun şekilde kalibre edilmezse ciddi farklara yol açmaktadır
  • Çalışanların hatası başka bir etkileyici faktördür

Tekstil testleri, tekstil elyafları ile başlamakta ve son ürüne kadar uzanmaktadır. Lif testleri, uzunluk, kuvvet, uzama, incelik ve olgunluğu içermektedir. İplik testleri doğrusal yoğunluk, tek iplik mukavemeti, iplik düzgünlüğü ve iplik tüylülüğünü içermektedir. Kumaş testleri, hava yoğunluğu, örgü tipi ve hava geçirgenliğini içermektedir.

Çekme mukavemeti, bir kumaşın taşıyabileceği veya destekleyebileceği ve yırtılmadan önce uzayabileceği en yüksek kuvvetin ölçüsüdür. Bu nokta aynı zamanda kopma mukavemeti olarak bilinmektedir. Kumaşın gerilme mukavemeti, kumaşın yırtılmadan önce alabileceği en yüksek gerginliğidir.

Tekstillerin kopma mukavemeti, pamuk, polyester, naylon, cam ve grafit gibi doğal ve yapay malzemeler için mukavemet ve uzama özelliklerini ifade etmektedir. Bu bakımdan elyaf, iplik, dokuma, örgülü malzeme ve kumaşlar dahil olmak üzere birçok formda kopma mukavemeti testleri yapılmaktadır.

Tekstil kumaş kopma mukavemeti testinin çoğu, kenar etkilerini ortadan kaldırmak için bir kavrama testi veya kenar etkileri de dahil olmak üzere bir şerit testi olarak uygulanmaktadır. Kavrama testi için tutamaklar, kumaş numunesini, numune genişliğinden daha küçük çeneler kullanarak ortada sıkıştırır. Şerit testi için çeneler numune genişliğinden daha geniş çeneler kullanarak bir kumaş şeridini sıkıştırır. Her iki test için de numune, uzun uçlardan tutulmaktadır.

Bu testlerde kullanılan makinalar, tipik olarak düşük kuvvet, yüksek uzama, sabit uzama veya yük oranı özellikli masa üstü sistemlerdir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil fiziksel test hizmetleri kapsamında, kopma mukavemeti test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.