Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Geri Dönüş Esnekliği

Geri Dönüş Esnekliği

Bir malzeme bir yönde gerildiği zaman, gerilme yönüne dik yönde büzülme eğilimi göstermektedir. Bu duruma poisson etkisi denmektedir. Kısaca poisson oranı, malzemedeki enine kısalmanın boyuna uzamaya oranıdır. Elastik modül, bir cismin veya maddenin bir kuvvet uygulandığı zaman elastik olarak deforme olma eğiliminin matematiksel açıklamasıdır. Tekstil sektöründe de örneğin bir kumaşın elastik modülü, elastik deformasyon bölgesindeki gerilim ve gerinim eğrisinin eğimi olarak tanımlanır. Kumaş için, poisson oranı ve elastik modülü, kumaş gerilme deformasyon davranışlarına ve geri dönüş esnekliğine karar vermek için temel elastik sabitlerdir.

Geri Dönüş Esnekliği

Elastik kumaşlar spor giyim, tıbbi giysiler ve fonksiyonel giysiler gibi farklı giysi uygulamalarında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Tüketiciler giysinin, kullanımı sırasında estetik görünüm, uyum ve rahatlık açısından ihtiyaçlarını karşılamasını talep etmektedir. Tekstil firmaları ise kumaşın kolayca uyarlanmasını ve bitmiş giysinin iyi bir görünüme sahip olmasını aramaktadır. Giysi görünümünü etkileyen faktörlerden biri geri dönüş esnekliğidir. Kumaşların, kullanımı sırasında bir takım kuvvetlerin etkisi kalktıktan sonra kısa sürede eski durumlarına dönmesi aranmaktadır.

Geri dönüş esnekliği testlerinde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 14704 Kumaşların elastikliğinin tayini
  • BS 4952 Elastik kumaşların test yöntemleri
  • ASTM D4964 Esnek kumaşların gerilimi ve uzatılması için standart test yöntemi

Kumaşlar, kullanımları sırasında çeşitli yüklere ve gerilimlere, dolayısıyla deformasyona maruz kalmaktadır. Yükler, değere, yöne ve süreye göre farklı olabilir. Yükler kumaşın doğrusal boyutlarında değişikliklere neden olmaktadır. Bu ise ürün görünümü kaybına veya fonksiyonel özelliklerinin bozulmasına yol açmaktadır. Son zamanlara elastomerik iplik kullanılarak dokunan kumaşlar daha fazla tercih edilmektedir. Bu kumaşlar çoğalma yüklerine karşı dirençlidir ve kimyasal bileşimi nedeniyle gevşemeden sonra tam bir düzelme sağlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil fiziksel test hizmetleri kapsamında, geri dönüş esnekliği test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.