Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Boncuklanma

Tekstil Fiziksel Testler

Boncuklanma

Kumaşların boncuklanması, bir kumaş parçası üzerinde gevşek lifler veya elyaf topların oluşması demektir. Bu durum üreticiden kaynaklanan bir kumaş hatası değildir. Ancak insanlar haklı olarak bu görünümden endişe duymaktadır. Boncuklanma, bu kumaşların kullanıldığı ürünlere eskimiş bir görünüm vermekte ve insanları rahatsız etmektedir.

Boncuklanma

Kumaş lifleri gevşediği zaman, kullanım sırasında hareket etmeye başlamaktadır. Sürtünme ile gevşek lifler bir araya gelmekte ve küçük toplara dönüşmektedir. Çamaşır makinaları da boncuklanmaya neden olabilir. Genelde koltuk, kanepe yüzeylerinde, havlularda, tişört ve kazak gibi giysilerde çok fazla boncuklanma meydana gelmektedir.

Gevşek lifler yüzeyden uzaklaştırıldığı zaman boncuklanma da ortadan kalkmaktadır. Boncuklanma durumu kumaşın dayanıklılığını veya işlevselliğini etkileyen bir durum değildir.

Tüm kumaşlar bir dereceye kadar boncuklanma yapabilir. Yine de bir kısmında boncuklanma olasılığı daha düşüktür. Örneğin pürüzsüz ve sıkı dokunmuş kumaşların boncuklanma olasılığı çok düşüktür. Çünkü lifler kumaşın içinde sıkıca tutunmaktadır. Ancak birden fazla elyaf türü ile dokunan kumaşlarda boncuklanma çok fazla olmaktadır.

Doğal kumaşlar gevşek elyafları, insan yapımı kumaşlardan daha kolay dökmektedir. İnsan yapımı kumaşlar oldukça sıkı ve güçlüdür. Doğal kumaşlar o kadar sıkı değildir. Bu yüzden gevşek elyaflar boncuklanmadan kumaştan ayrılmaktadır. Yapay kumaşlar ise genelde performans için üretilmektedir ve doğal kumaşlardan daha fazla boncuklanımaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda boncuklanma testleri yapılırken, dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN ISO 12945 Tekstil - Kumaşlarda yüzey tüylenmesi ve boncuklanma yatkınlığının tayini
  • ASTM D3512 Boncuklanma dayanıklılığı ve diğer ilgili yüzey değişikliklerinin tekstil kumaşlarında standart test yöntemi
  • ASTM D 4970 Tekstil kumaşlarının direnme ve diğer ilgili yüzey değişikliklerinin boncuklanma yatkınlığı için standart test yöntemi

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil fiziksel test hizmetleri kapsamında, boncuklanma test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.