Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Aşınma Mukavemeti

Aşınma Mukavemeti

Kumaşların aşınma mukavemeti dendiği zaman, bir kumaşın başka bir malzeme ile düz sürtünme temasından kaynaklanan yüzey aşınmasına mukavemet gücü anlaşılmaktadır. Aşınma direncini değerlendirmek için tekstil sektöründe yaygın olarak şu iki test yöntemi kullanılmaktadır: Martindale ve Wyzenbeek test yöntemleri. Bu iki test yöntemi de bir tekstil ürününün düz aşınma direncini ölçmekle sınırlıdır ve gerçek döşemeli uygulamalarda ortaya çıkan kenar aşınmasını veya başka yüzey aşınmasını dikkate almamaktadır.

Aşınma Mukavemeti

Tekstil sektöründe bir kumaşın öngörülen performansı çeşitli şekillerde değerlendirmektedir. Bu konuda en sık başvurulan değerlendirme araçlarından biri çift sürtünme aşınma testidir. Bu testin sonuçları, kumaş dayanıklılığının ve görünümün korunmasının genel değerlendirmesine katkıda bulunmaktadır. Bu testin amacı, bir tekstil ürününün belli bir uygulama için uygunluğunu değerlendirirken, göz önünde bulundurulması gereken çeşitli faktörleri açıklığa kavuşturmaktır.

Aşınma testi sonuçları bir ürünün genel dayanıklılığını ve ömrünü tahmin etmede önemli olmaktadır. Ancak son yapılan araşatırmalarda, yüzey aşınması dışındaki sorunların kumaş arızası ile sonuçlanma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ürün dayanıklılığı ve görünümü değerlendirilirken bu faktörlerin de dikkate alınması gerekmektedir. Bu değişkenler şu şekilde sıralanabilir: kötüye kullanım, kumaş için uygun olmayan uygulama, boncuklanma, dikiş kayması, kumaşa uygun bakım eksikliği, yanlış kullanım yöntemleri, ultraviyole ışınlara maruz kalma ve mikrobik bulaşma.

Sonuç olarak aşınma testi tek başına bir tekstil ürünü için yeterli değildir. Ancak test sonuçları, dayanıklılığın genel değerlendirmesine katkıda bulunmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda aşınma mukavemeti testleri yapılırken, dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN ISO 12947 Tekstil - Martindale metoduyla kumaşların aşınmaya karşı dayanımının tayini
  • TS EN 530 Koruyucu giyecek malzemelerinin aşınma dayanımı - Deney metotları

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil fiziksel test hizmetleri kapsamında, aşınma mukavemeti test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.