Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Aksesuar Testleri

Aksesuar Testleri

Uluslararası standartlar, fermuarlar, çıtçıtlar, bağlantı elemanları ve düğmeler gibi aksesuarların sahip olması gereken çekme gücünü ve süresini belirlemektedir. Özellikle çocuk giyiminde ve yüksek koruma gerektiren çalışma giysilerinde daha yüksek standartlar tespit edilmiştir. Gelişmiş laboratuvarlarda bu tür aksesuarların dayanma ve mukavemet testleri gerçekleştirilmektedir.

Aksesuar Testleri

Giysi aksesuarları bazen dekoratif bir malzeme olarak işlev görür. Ancak çoğu zaman aksesuarlar giysiyi giyime daha uygun hale getirir. Bazen de aksesuarlar giysilerin dayanıklılığını sağlamaya yardımcı olmak için kullanılır.

Kumaş, giysilerin ana bileşenidir. Ancak giysiyi daha rahat ve çekici hale getirmek için, kumaşla birlikte aksesuarlar da kullanılmaktadır. Konfeksiyon aksesuarları kumaş ile birlikte tam amaca hizmet etmek için kullanılan malzemelerdir. Düğme, fermuar, çıtçıt, iplik, etiket başlıca aksesuar malzemeleridir. Kısaca aksesuarlar bir giysinin farklı işlevlerine hizmet etmek için kullanılmaktadır.

Genel olarak giysi aksesuarları üç gruptur: temel aksesuarlar, dekoratif aksesuarlar ve bitirme aksesuarları. Temel aksesuarlar olmadan bir giysi yapmak mümkün değildir. Örneğin, iplik, fermuar, düğme, motif, astar, tela ve kurdele gibi. Dekoratif aksesuarlar görünümü arttırmak ve giysileri daha çekici hale getirmek için kullanılmaktadır. Örneğin, şerit, ilik bandı, nervürlü bant, sutaşı, püskül ve rozet gibi. Bitirme aksesuarları ise giysilerin terbiye bölümünde kullanılmaktadır. Bu aksesuarlar genelde kumaş olmayan malzemelerdir ve kullanıldıklarında giysilere ait değildir. Örneğin, askı, plastik ataç, emniyet pimi ve boyunluk gibi.

Bir kısım aksesuarların dayanıklı ve güvenlikli olması giysinin de mukavemetini ve güvenilirliğini etkilemektedir. Gelişmiş laboratuvarlarda yapılan testler sırasında dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 16732 Fermuarlar - Özellikler
  • TS EN 12241 Kenetlenen bantlar (cırt bant) - Yıkama kurutma veya kuru temizlemeden önce kapatma metodu
  • TS 12829 Tekstil - Kenetlenen bantlar (cırt bant) - Genel kullanım amaçlı

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tekstil fiziksel test hizmetleri kapsamında, aksesuar test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.