Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tekstil Fiziksel Testler

Tekstil Fiziksel Testler

Tekstil testleri, ürün kalitesinin ölçülmesinde, yürürlükte olan yasal düzenlemelere uygunluğun sağlanmasında ve tekstil malzemelerinin performansının değerlendirilmesinde kilit öneme sahiptir. Bir tekstil hammaddesinin işlenmesi ve bir ürüne döünüştürülmesinde testler hayati bir araç olmaktadır. Ayrıca distribütörlerin ve tüketicilerin son ürün kalitesini belirlemelerinde test sonuçları önemli olmaktadır.

Tekstil Fiziksel Testler

Bir tekstil ürününün veya üretim sürecinin kalitesinin, büyük ölçekli üretime geçmeden önce kontrol edilmesi gerekmektedir. Test yapılırken ürünün kalitesi, performansı ve güvenilirliği anahtar faktörlerdir. Testler, bir ürünün özelliklerini doğrulamak veya tespit etmek için uygulanan yöntemler veya protokollerdir.

Genel olarak bu testler iki grupta toplanmaktadır: düzenli proses testi ve kalite güvence testi. Düzenli testler, günlük süreci kolaylaştırmaya yardımcı olmak içindir. Kalite güvence testleri ise uzun vadede süreç veya ürünün güvenilirlik oluşturmasına yardımcı olmak içindir. Esas olarak bu testler, bir ürünün uygunluğunu ve kalitesini tespit etmek için benimsenen prosedürlerdir.

Tekstil testleri, tekstil elyafları, iplikler ve malzemeler dahil tüm tekstil ürün zinciri boyunca kaliteyi belirlemek için benimsenen süreçlerden oluşmaktadır. Bir tekstil ürününün kalitesini ve özelliklerini belirlemek için mühendislik gerçekleri ve bilimsel uygulamalar gerekmektedir. Temelde, farklı tekstil formlarının özelliklerinin değerlendirilmesi için laboratuvar teknikleri, araçları, aletleri ve makinalar kullanmak gerekmektedir.

Kısaca tekstil testleri, herhangi bir tekstil malzemesinin veya ürününün, örneğin elyaf, iplik veya kumaşın, kriterlerini ve özelliklerini tespit etmek için gerçekleştirilen faaliyetlerdir. Bu bakımdan tekstil testlerinin amaçları şu şekilde sıralanabilir: hammadde kalitesini ve uygunluğunu kontrol etmek, üretimi izlemek (süreç kontrolü), son ürünün kalitesini değerlendirmek, arızalı malzemeleri incelemek, standartlara uymak ve araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak ve yeni ürünler geliştirmek.

Bu arada araştırmacılar için test sonuçları, üretim endüstriyel ölçekte başlamadan önce, para ve kaynak tasarrufu sağlayabilecek yeni ürünlerin veya yeni süreçlerin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca testler ile mümkün olan en iyi hammaddeler seçilmektedir. Yine gelişmiş tekstil süreç kontrol yöntemleri kullanılarak proses kontrolü sağlanmış olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından verilen başlıca tekstil fiziksel test hizmetleri şunlar olmaktadır:

  • Kopma mukavemeti
  • Yırtılma mukavemeti
  • Dikiş kayması mukavemeti
  • Geri dönüş esnekliği
  • Boncuklanma
  • Aşınma mukavemeti
  • Aksesuar testleri

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.