Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Termal Analizler

Termal Analizler

Termal analiz, taşıma veya paketleme dahil olmak üzere bir dizi uygulama için çeşitli plastikleri tanımlamanın ve şekillendirmenin önemli bir adımıdır. Örneğin, polietilen tereftalat, mobilya ve içecek kapları dahil olmak üzere ev eşyaları üretmek için düşük ağırlıklı ve uyarlanabilir bir polimer olarak kabul edilmektedir. Bu tip polimere, laboratuvar ortamında ısı uygulanarak özellikleri belirlenmekte, nitelikleri geliştirilmekte ve nasıl üretilmeleri gerektiği anlaşılmaktadır.

Termal Analizler

Polimerler için en yaygın uygulanan termal analiz yöntemleri şu şekilde sıralanabilir: diferansiyel tarama kalorimetrisi, termogravimetrik analiz, termomekanik analiz ve dinamik mekanik analiz.

Diferansiyel tarama kalorimetrisi yönteminde bir numune sabit bir sıcaklıkta ısıtılmakta, soğutulmakta veya sabit bir sıcaklıkta tutulmaktadır. Bu işlem sırasında referans malzeme, sıcaklığın bir fonksiyonu olarak ölçülmektedir. Ölçüm değerleri, numune tarafından emilen ve salınan enerji miktarıdır.

Termogravimetrik analiz yönteminde numune, tanımlanmış bir atmosferde ısıtılmakta, soğutulmakta veya izotermal olarak tutulmaktadır ve kütlesi ölçülmektedir.

Termomekanik analiz yönteminde bir numune, sabit bir kuvvete, artan bir kuvvete ya da modüle edilmiş bir kuvvete maruz bırakılmakta ve değişim, deforme olma ya da değişme yetenekleri açısından sıcaklığın bir fonksiyonu olarak ölçülmektedir.

Dinamik mekanik analiz yönteminde ise numune, periyodik olarak salınan bir kuvvete tabi tutulmaktadır ve mekanik özellikleri değerlendirilmektedir. Spesifik olarak, kuvvet genliği, deformasyon genliği ve faz kayması, sıcaklık veya frekansın bir fonksiyonu olarak belirlenmektedir.

Bu termal analiz yöntemleri arasında ilki (termogravimetrik analiz yöntemi), numunenin ısı kapasitesi, erime noktası, buharlaşma, kristalizasyon, sıcaklık stabilitesi, elastikiyet, cam geçiş nitelikleri veya oksidatif özellikleri dahil olmak üzere çeşitli yönlerden değerlendirilmekte en çok yönlü olarak ele alınmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, polimer ve plastik test hizmetleri kapsamında, termal analiz hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.